Konsekwencje picia słodkich napojów

Słodkie i bolesne? Tak a do tego nie zdrowe i bardzo szkodliwe a mimo to spożywamy je nieustannie.


Słodzone napoje gazowane, a nawet regularnie wypijana szklanka soku pomarańczowego, mogą dać ci niezły wycisk. I jak cię dopadnie atak podagry, to nocą będziesz wył jak wilk do księżyca. 

Zawarte w lemoniadzie i innych wynalazkach puste kalorie nie tylko okropnie zniekształcają nasze talie oraz stanowią przyczynę numer jeden rosnących od dziesięcioleci wskaźników otyłości wśród Amerykanów. Opublikowane na stronie internetowej magazynu "Journal of the American Medical Association" (JAMA) wyniki badań dostarczają nam kolejnego argumentu, by unikać tego rodzaju napojów. Bo, jak się okazuje, potęgują one ryzyko wystąpienia podagry.

Według lekarzy z Kliniki Mayo, "podagra jest złożoną odmianą artretyzmu charakteryzującą się nagłym, silnym bólem, zaczerwienieniami, a także nadwrażliwością w okolicy stawów, szczególnie u nasady palucha. (...) Ostry atak podagry może cię obudzić w środku nocy. Będziesz się czuł tak, jakby twój paluch płonął. Zaatakowany staw jest gorący, napuchnięty i wrażliwy na bodźce. Wtedy nawet leżące na nim prześcieradło rodzi ból nie do zniesienia". To nie wygląda zabawnie…

Jak czytamy w artykule JAMA, naukowcy zaczęli podejrzewać, że zapadanie na podagrę może mieć związek z zespołem metabolicznym. I podobnie jak otyłość, staje się coraz bardziej powszechną przypadłością. W 1977 roku na podagrę cierpiało 16 na 100 tys. osób. Ale do 1996 roku współczynnik ten skoczył do 42 na 100 tys.

Poprzednie badania wykazały, że przesadne spożycie słodzonych napojów gazowanych, soków owocowych i fruktozy, naraża mężczyzn na podagrę. Więc naukowcy z uniwersytetów w Bostonie i Harvardzie postanowili sprawdzić pod tym kątem także kobiety. W tym celu przeanalizowali informacje dotyczące niemal 79 tys. kobiet, które wzięły udział w programie Nurses’ Health Study. Doszli do następujących wniosków:

W porównaniu z podstawową grupą kobiet, które piły porcję słodzonych napojów gazowanych rzadziej niż raz w miesiącu, u tych, które piły jedną porcję takich napojów dziennie, ryzyko podagry zwiększało się o 74 proc.
U kobiet, które piły co najmniej dwie porcje słodzonych napojów gazowanych dziennie, ryzyko wystąpienia podagry było dwukrotnie większe niż u kobiet z grupy podstawowej.
 
Kobiety pijące szklankę soku pomarańczowego dziennie musiały liczyć się z ryzykiem podagry o 41 proc. wyższym niż u kobiet z grupy podstawowej, które piły szklankę soku pomarańczowego rzadziej niż raz w miesiącu.
U kobiet, które piły dwie lub więcej szklanek soku pomarańczowego dziennie, ryzyko podagry było dwukrotnie wyższe niż u kobiet z grupy podstawowej.
 
Wszystkie zależności pomiędzy piciem napojów a podagrą występowały niezależnie od innych czynników ryzyka, takich jak wiek, indeks masy ciała, zażywanie leków moczopędnych czy menopauza. Picie dietetycznych napojów gazowanych (które nie zawierają cukru) nie miało wpływu na występowanie podagry.

Naukowcy wyjaśniają, że u osób spożywających fruktozę organizm produkuje więcej kwasu moczowego. Czyli substancji przyczyniającej się do powstania  drobnych kryształków mocznicy w stawach. A to prowadzi do artretyzmu. Naukowcy ostrzegają również, że spożycie dużych dawek fruktozy może spowodować, że organizm wytworzy odporność na insulinę. A to też może wywołać podagrę. 
 
Karen Kaplan



Źródła: www.zdrowie.onet.pl

Konsekwencje ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |