Gdy zbyt mało węglowodanów

Powodem tycia wielu ludzi jest zbyt wysoka ilość węglowodanów w diecie ale ich zupełne pozbawienie ciała jest także złe.


Dieta uboga w węglowodany negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Przeprowadzono tan ten temat wiele badań. Przedstawiamy wyniki niektórych z nich.

Upośledzenie pamięci


Węglowodany, które są dostarczane w pożywieniu, organizm przekształca w glukozę – cukier prosty stanowiący główne paliwo dla mózgu. Wyeliminowanie węglowodanów z diety oznacza znaczne ograniczenie substancji aktywizującej umysł do pracy, przez co nasza intelektualna wydajność znacznie spada.

Dowiodło tego m. in. badanie przeprowadzone w Tufts University. Osoby biorące w eksperymencie (kobiety w wieku 22-55 lat) podzielono na dwie grupy. Jedna z grup miała ściśle przestrzegać diety niskowęglowodanowej (tj. Atkins, The Zone), a druga miała stosować dietę bogatą w węglowodany pochodzenia naturalnego (owoce, warzywa, pełne ziarna). Przed rozpoczęciem eksperymentu przeprowadzono testy pamięci i koncentracji na wszystkich badanych kobietach.

Badanie trwało przez trzy tygodnie. W pierwszym tygodniu osoby na diecie niskowęglowodanowej nie jadły praktycznie żadnych węglowodanów. Później zaczęto stopniowo je wprowadzać. Wyniki testów przeprowadzonych po pierwszym tygodniu wykazały, że kobiety z tej grupy znacznie wolniej reagują, mają trudności w zapamiętywaniu, upośledzone zostały również zdolności przestrzenne. Gdy ponowne wprowadzono do diety węglowodany, wyniki zaczęły stopniowo się poprawiać.

Jak wpływa na kości?


Jedzenie zbyt małej ilości węglowodanów, a zarazem spożywanie zbyt dużo białka osłabia kości i sprzyja powstawaniu kamicy nerkowej.

Osoby, które chcą schudnąć często ograniczają spożycie węglowodanów na korzyść białka. Ta z pozoru zdrowa dieta, może jednak wyrządzić poważne szkody tj. powstawanie kamieni nerkowych oraz zwiększone ryzyko utraty tkanki kostnej. Dowiedli tego naukowcy z Centrum Medycznego Southwestern przy Uniwersytecie w Dallas.

Badanie trwało 6 tygodni, objęto nim 10 zdrowych osób. Przez pierwsze dwa tygodnie uczestników eksperymentu obowiązywała dieta uboga w węglowodany. Spożywali oni nie więcej nie 20 gram węglowodanów dziennie. Przez następne tygodnie osoby te obowiązywała podobna, ale mniej restrykcyjna dieta. Stan zdrowia badanych był monitorowany na bieżąco, przez cały czas trwania eksperymentu.

Po zakończeniu badania odnotowano niepokojące rezultaty stosowania diety. Na podstawie badań moczu okazało się, że uczestnikom spadło stężenie jonów cytrynianowych, które ograniczają powstawanie kamieni nerkowych. Największy spadek zaobserwowano po dwóch tygodniach stosowania diety (wskaźnik ubytku przekroczył 25%). Jednocześnie w tym czasie dramatycznie wzrósł (o 90%) wskaźnik kwasowości krwi.

Tak duży wzrost kwasowości, utrzymujący się przez dłuższy czas hamuje funkcje osteoblastów (komórek tworzących kości), a aktywuje osteoklasty (komórki mające zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej).

Mniejsza odporność na stres


Niedobór cukrów w diecie zwiększa naszą podatność na stres. Powyższej tezy dowiodło badanie przeprowadzone na myszach. Gryzonie najpierw zostały przyzwyczajone do bogatej w cukry lub tłuszcze diety, a następnie ograniczono im te składniki. Żeby zdobyć tłuste lub słodkie pożywienie musiały one przezwyciężyć naturalną niechęć do jaskrawego oświetlenia, które zostało zainstalowano specjalnie, by stworzyć warunki działające awersyjnie.

Okazało się, że niepokój spowodowany niedoborem preferowanego jedzenia wystarczył, by gryzonie były w stanie zdobyć ulubione pokarmy w awersyjnych warunkach. Mimo że miały one możliwość spożycia innego jedzenia w bezpieczniejszym środowisku.

Naukowcy biją na alarm


Amerykańska grupa Partnership for Essential Nutrition wydała ostrzeżenie z doniesieniami naukowców, którzy udowadniają, że dieta niskowęglowodanowa jest groźna dla zdrowia.

Celem ostrzeżenia jest zapobieganie szerzącej się dezinformacji na temat szkodliwości odżywiania się zgodnie z zasadami Atkinsa itp. Amerykański Instytut Badań Raka informuje, że jedzenie owoców, warzyw, nasion czy kiełków różnych roślin, które składają się głównie z węglowodanów zmniejsza ryzyka powstania raka, chorób serca, a nawet cukrzycy. Nie rezygnujmy więc z tych cennych składników w trosce o dobrą figurę, kosztem własnego zdrowia.



 



Źródło: www.fitness.wp.pl

Gdy zbyt mało...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |