Sposoby na niestrawności

Dotyka nas nie tylko w dni obrzarstwa ale i na codzień. Jak poradzić sobie z niestrawnością?


Na niestrawność cierpi ponad połowa naszego społeczeństwa, dotyka ona nie tylko starszych, ale również coraz częściej ludzi młodych. Bóle typowe dla tej dolegliwości nasilają się na ogół na około dwie, trzy godziny po spożyciu posiłku i przeważnie spowodowane są nieprawidłowym przejściem pokarmu przez układ trawienny.

Objawy niestrawności


Niestrawność wiąże się z wieloma różnymi i nieprzyjemnymi objawami. Pojawia się ból brzucha, wczesne uczucie pełności lub uczucie długiego zalegania pokarmu po posiłku, brak łaknienia, odbijanie, wzdęcia, nudności oraz wymioty, biegunka, zgaga, czasem także stan podgorączkowy. Niestrawności towarzyszy złe samopoczucie.

Co wywołuje niestrawność?


Powody tej przypadłości mogą być różne. Przede wszystkim wymienia się nieprawidłowy sposób odżywiania, np. odpowiedzialna może być dieta, która jest zbyt bogata w tłuszcz, bowiem przyczynia się on do spowolnienia trawienia. Za niestrawność obarcza się winą przyjmowanie zbyt dużych ilości pożywienia, jedzenie zbyt szybkie, spożywanie potraw niedogotowanych, nazbyt gorących lub zimnych.

Na dolegliwość wpływ ma również niehigieniczny tryb życia, a więc palenie papierosów, picie zbyt dużych ilości alkoholu oraz stres. Problemy żołądkowe czasem wywołują także niektóre leki. Ponadto niestrawność może wynikać z zaburzeń flory bakteryjnej lub nadmiaru czy niedoboru kwasów żołądkowych.

Szkodliwy wpływ papierosów


Powodów, aby jak najprędzej pożegnać się z nikotynowym nałogiem jest wiele, a jednym z nich jest ten, że nasilają one objawy niestrawności. Papierosy pogarszają ukrwienie żołądka, wpływają na kurczliwość przełyku oraz żołądka, a także zakłócają pracę dolnego zwieracza przełyku. Poza tym, papierosy zmniejszają skuteczność leków na niestrawność. Warto nie tylko rzucić papierosy, ale także unikać zadymionych pomieszczeń.

Właściwa dieta


Ponieważ niestrawność często jest efektem nieprawidłowej diety, walkę z nią należy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Przy komponowaniu diety warto posłużyć się piramidą zdrowia. Dieta powinna być lekkostrawna, dlatego istotne jest wykluczenie tłuszczów zwierzęcych i zastąpienie ich tłuszczami roślinnymi.

Powinno się także zrezygnować z tłustych serów żółtych i pełnotłustego twarogu. Niewskazane są orzechy, a także produkty o właściwościach wzdymających, np. rośliny strączkowe, kapusta, cebula, kalafior, ciemny chleb, świeże pieczywo, czekolada, suszone owoce, słodkie napoje, a także piwo. Niestrawności sprzyja nadmierne spożycie kawy, alkoholu czy napojów gazowanych, dlatego i z nich należy zrezygnować.

Pamiętajmy też, że za niestrawność często odpowiedzialne jest mleko. W diecie powinno znaleźć się miejsce dla produktów pełnoziarnistych, a także świeżych warzyw oraz owoców.

Nie bez znaczenia jest także sposób przygotowywania posiłków. Powinno się unikać potraw smażonych i tłustych, a posiłki przygotowywać na parze lub dusić je czy piec. Ważne jest także, aby jeść często, ale niewiele.  Posiłki należy spożywać co około 3 godziny, 4 – 5 razy dziennie, a ostatni nie później niż na 2 – 3 godziny przed snem.

Jedzenie powinno się przeżuwać bardzo starannie. Strawienie większych kawałków jedzenia jest dla układu trawiennego bardziej pracochłonne, a poza tym jedząc szybko, połykamy większe ilości powietrza, co powodować może wzdęcia.

Sposoby na niestrawność


Objawy niestrawności neutralizować pomogą herbatki z dodatkiem imbiru lub goździków czy ziołowe napary, np. z mięty, rozmarynu, szałwii oraz kopru i rumianku. Pomocny jest także napar z szyszek chmielu. Należy łyżeczkę szyszek zalać szklanką wrzątku i odstawić na kilka minut. Po napar powinno się sięgać 2 – 3 razy dziennie. Warto ziołami przyprawiać jedzenie, gdyż usprawniają one proces trawienia. Zaleca się bazylię, majeranek, estragon, kolendrę, kminek, cząber.

Niebagatelną rolę gra również aktywność fizyczna, ponieważ wysiłek wspomaga prawidłową pracę jelit. Istotne jest, aby wysiłek podejmować systematycznie.

Warto pamiętać, iż objawy niestrawności mogą być przejawem wielu chorób, dlatego jeśli utrzymuje się ona dłużej niż dwa tygodnie, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
                                               

Źródło: www.fitness.wp.pl

Sposoby na ni...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |