Chemoprewencja - dieta na raka

Chemoprewencja to profilaktyka chorób nowotworowych. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.


 


Chemoprewencja to termin stosunkowo świeży, użyty po raz pierwszy w 1976r. w USA. Tak więc za chemoprewencje uważa się świadome stosowanie naturalnych lub syntetycznych substancji w celu opóźnienia lub odwrócenia procesu kancerogenezy czyli powstawania nowotworu.


Kto może stosować chemoprewencję?                        


Odpowiedź jest prosta - każdy może stosować chemoprewencje choć wiadomo, iż w szczególności osoby z wysokim ryzykiem rozwoju nowotworów. Ryzyko zachoroawania zwiększają: 


- palenie papierosów, 


- czynniki genetyczne, 


- narażenie środowiskowe, a także osoby, które przeszły już chemioterapię z powodu nowotworu.


Jak działa chemoprewencja?                                


Prewencja to coś wiecej niż unikanie czynników ryzyka. Co prawda dymu tytoniowego można uniknąć, ale rozwój przemysłu, technologii, a nawet medycyny naraża coraz większą liczbę osób na pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach. Coraz częściej szkodzą nam powszechne czynniki. Chemoprewencja może działać na kilka różnych punktów uchwytu w rozwoju i prewencji nowotworów. 


Po pierwsze może wzmocnić funkcję naturalnych mechanizmów obronnych na przykład antyoksydantów, dodatkowo może zmniejszać stopień proliferacji komórek nowotworowych przez hamowanie niezbędnych do rozwoju guza enzymów (na przykład kinaz tyrozynowych). Genisteina- substancja zawarta w soi ma działanie angiolityczne- hamujące rozwój naczyń krwionośnych niezbędnych do rozwoju nowotworu.    


Co jeść, żeby nie zachorować?                                    


Niestety choć wiele substancji uważa się ze działające prewencyjnie na choroby rakowe to jednak większość z nich nie posiada udowodnionego naukowo takiego działania. Jedną z takich substancji jest resveratrol- substancja znajdująca się w skórce czerwonych winogron, która ma działanie przeciwutleniające oraz neutralizuje wolne rodniki. 


Resveratrol jest również obecny w czerwonym winie, które zawiera dodatkowo spore ilości flawonoidów- kolejnych  substancji chemoprewencyjnych, których większe ilości znajdziemy w młodym winie. Flawonoidy są obecne również w czarnej herbacie, jabłkach i cebuli. 


Inną znaną substancją jest czosnek zawiera wiele cennych substancji przeciwmutagennych, jednak nie należy przesadzać z ilością zjadanego czosnku, ponieważ może powodować nadmierną hemolizę krwi, a w połączeniu z aspiryną może powodować krwotoki. Podobne substancje znajdziemy w kapuście i brokułach.       


Vilcacora leczy raka                                        


Kilka lat temu w Polsce było głośno o Uncaria tomentosa- lianie rosnącej w południowoamerykańskiej dżungli, szeroko stosowanej w tamtejszej medycynie ludowej. W Polsce bardziej znanej pod nazwą Vilcacora. Badania przeprowadzone w Moskwie wykazały, że Vilcacora zawiera substancje, które można  wykorzystać w profilaktyce chorób nowotworowych.                                                                             


Dieta chemoprewencyjna                                


To co jemy plus jeszcze kilka wartych spożycia substancji a ryzyko zachorowania na raka na pewno się zmniejszy: Kapusta, brukselka, jabłka i herbata to składniki diety większości ludzi. Nic nas to właściwie nie kosztuje a wiele możemy zyskać. Warto więc zwiększyć ich ilość w codziennym jadłospisie , warto też pamiętać o lampce czerwonego wina od czasu do czasu.                  


 




Źródło: www.fitness.wp.pl


 

Chemoprewencj...
Chemoprewencj...
Chemoprewencj...
Autor: Wagina22
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |