Gdzie się podziała świńska grypa

Wielu z nas zastanawia się pewnie gdzie podziała się siejąca panikę świńska grypa? Nie znikła.


Rok temu ta choroba budziła panikę, tej zimy może zebrać porównywalne żniwo. Grypa typu A/H1N1 jest wśród nas, ale już nie straszy.

Choć zdążyliśmy o nim zapomnieć, wirus grypy A/H1N1 nadal szaleje. W Wielkiej Brytanii Krajowa Agencja Zdrowia (Health Protection Agency, czyli HPA) podała, że od początku września spowodował śmierć ośmiu osób. W Belgii właśnie zarejestrowano pierwszych chorych z objawami grypy A/H1N1). W obu krajach władze sanitarne zalecają szczepienia przede wszystkim kobietom w ciąży.

Dla ekspertów ponowne pojawienie się szczepu A/H1N1, który był powodem światowego alarmu zdrowotnego w 2009 roku i doprowadził do śmierci około 18,5 tys. osób, nie jest niczym zaskakującym: często się zdarza, że po pandemii grypy wirus, który był za nią odpowiedzialny, występuje powszechnie w następnym sezonie.

– Zaobserwowaliśmy w ostatnich tygodniach wzrost liczby przypadków grypy sezonowej, łącznie z wirusem A/H1N1 z 2009 roku i wirusem B – napisał w komunikacie profesor John Watson, szef wydziału chorób dróg oddechowych w HPA. Uznając, że ten szczep wirusa może być nadal obecny zimą 2010/2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia od 2009 roku zaleca odpowiednie dostosowanie szczepionek sezonowych.

Doświadczenie zdobyte poprzedniej zimy potwierdza, że w większości przypadków wirus A/H1N1 zachowuje się odwrotnie do wirusa ptasiej grypy A/H5N1. Podczas gdy ten ostatni rozprzestrzenia się niezbyt aktywnie, lecz odznacza się bardzo dużą szkodliwością, wirus H1N1 jest dość zaraźliwy, ale zasadniczo wywołuje łagodną chorobę. Wyjątkiem są grupy podwyższonego ryzyka: przede wszystkim kobiety w ciąży, ale także osoby cierpiące na różne przewlekłe schorzenia (zaburzenia pracy dróg oddechowych czy serca, choroby wątroby albo nerek, niedobór odporności i cukrzyca). Większość z ośmiu osób, które zmarły ostatnio w Wielkiej Brytanii – a wszystkie miały mniej niż 65 lat – też cierpiała na dodatkowe choroby.

Brytyjska Agencja Zdrowia – wskazując, że została poinformowana o "przypadkach pacjentów w ciężkim, wymagającym hospitalizacji stanie, oraz o pojawieniu się przypadków grypy w szkołach w całym kraju" – podkreśla, że szczepionka przeciwko tej grypie po raz pierwszy "jest dostępna w tym roku dla kobiet w ciąży". Wielka Brytania, która jako pierwsze państwo europejskie zanotowała tej jesieni przypadki śmiertelne, stwierdziła mimo to bardzo niski wskaźnik zgłoszeń z grypą do lekarza (w ubiegłym tygodniu 13,3 na 100 tys. mieszkańców). Okazało się jednak, że 30 proc. zbadanych przypadków było spowodowane szczepem A/H1N1.

W okręgu stołecznym we Francji wirus A/H1N1 jest – według ostatniego komunikatu Instytutu Nadzoru Sanitarnego (InVS) – stwierdzany na razie tylko bardzo sporadycznie. Ostrzeżenia brytyjskie i belgijskie mogą jednak ożywić kampanię szczepień 2010-2011, w ramach której ubezpieczenie zdrowotne umożliwia 12,5 mln osób skorzystanie ze szczepionki przeciwko grypie sezonowej. Jak co roku jest ona skierowana przeciwko trzem szczepom, które były najpowszechniejsze podczas poprzedniej zimy. Jest wśród nich zatem szczep A/H1N1.

Catherine Vincent
Źródło: www.zdowie.onet.pl

Gdzie się pod...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18868
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |