ChorobaŁojotokowe zapalenie skóry
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Łojotokowe zapalenie skóry - Przewlekłe schorzenie powodujące zmiany skórne okolic bogatych w gruczoły łojowe tj. owłosiona skóra głowy (skronie, czoło), twarz (brwi, szczególnie okolice przynosowe oraz fałd nosowo-wargowy) i górna część tułowia.

Zmiany mają charakter zapalny i uzewnętrzniają się w postaci złuszczania naskórka, zarumienionych ognisk i swędzenia. W niektórych przypadkach występuje wysięk. Łojotokowe zapalenie skóry cechuje się częstymi nawrotami. Stan zapalny prowadzi do infekcji m. in. drożdżakami i powstania opisanych zmian chorobowych.

U niemowląt choroba jest częsta i może przebiegać z zajęciem owłosionej skóry głowy (jako tzw. ciemieniucha, ang. cradle cap) lub okolicy pieluszkowej. W pierwszym przypadku zmiany są związane z nadprodukcją łoju. Mogą pojawić się już wkrótce po porodzie i ustępują (zwykle bez nawrotów) w pierwszych miesiącach życia.

Według niektórych autorów czynnikiem predysponującym jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Mimo, że ciemieniucha może współistnieć ze zmianami alergicznymi skóry, sama nie jest objawem alergii!

Ciemieniucha nie jest groźna, chociaż obecność na główce dziecka miękkich, tłustych, szarożółtych i mocno przylegających do podłoża łusek może wzbudzać niepokój rodziców. Dziecko nie odczuwa jednak dolegliwości w postaci świądu czy pieczenia.

Czasami zmiany obejmują także okolicę brwi, nosa, uszu, szyi, fałdów pachowych i pachwinowych. Mają wówczas postać zlewnych rumieniowo-złuszczających ognisk z niewielkim wysiękiem i są trudne do odróżnienia od atopowego zapalenia skóry.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Leczenie choroby powinno być ukierunkowane na ograniczenie stanu zapalnego oraz eliminację grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia.

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, która zwykle nie sprawia trudności diagnostycznych, jednak wymaga bardzo indywidualnego podejścia terapeutycznego. Nie ma jednego, idealnego leku, który radykalnie usunąłby zmiany skórne. Nowoczesna dermatologia wykorzystuje preparaty opisane powyżej, które – jak wykazują badania i obserwacje kliniczne – przynoszą bardzo dobre rezultaty.

Łojotokowe zapalenie skóry jest w większości przypadków schorzeniem o łagodnym, ale nawrotowym przebiegu. Z tego powodu kolejne nawroty choroby mogą budzić frustrację i niechęć do dalszego leczenia. Kontrolę choroby ułatwiają: systematyczna profilaktyka, znajomość czynników zaostrzających oraz tolerancja ze strony otoczenia pacjenta.



(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)


Objawy

zmiany w obrębie owłosionej skóry głowy, na twarzy (czoło, brwi, fałdy nosowo-policzkowe), za uszami i na małżowinach usznych, na skórze dekoltu oraz pomiędzy łopatkami, skóra jest zwykle zaczerwieniona, a na jej powierzchni pojawiają się drobne, szare lub żółte łuski. Zmiany w fałdach pachowych, podpiersiowych, w pachwinach i między pośladkami mają charakter wyprzeniowy (tzn. stan zapalny jest bardziej nasilony, a powierzchnia zmian wilgotna i sącząca), Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd i pieczenie. Szczególnie nasilony świąd występuje przy obecności stanu zapalnego wokół odbytu.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Itrakonazol Orungal grzybica d ... Itrakonazol Orungal grzybica drożdżyc ... Forum główne - Łojotokowe zapalnie skóry  11-06-2018 16:06
Jak sobie radzić z chorobą Dzień dobry!
Linia Oillan Med+ prze ...
Forum główne - Łojotokowe zapalnie skóry  25-05-2017 10:59
Choroba, Łojotokowe zapalenie ... W tym temacie chodzi o naturalne, a w ... Forum główne - Łojotokowe zapalnie skóry  02-07-2015 15:49

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest powszechnie występującą, zapalną chorobą skóry, obecną u 1–3% populacji. ŁZS jest zapaleniem skóry o przebiegu przewlekłym, nawrotow...

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS, z ang: seborrheic dermatitis) jest stosunkowo częstą, niełatwą w leczeniu ze względu na swój nawrotowy charakter, zapalną chorobą skóry. Szacuj...

Szampon z cyklopiroksem w łojotokowym zapaleniu skóry głowy

Treatment and prophylaxis of seborrheic dermatitis of the scalp with anti...

pełna lista Nowi użytkownicy

wszystkie Najnowsze lekarstwa

21-12-2010 11:34

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |