ChorobaChłoniaki
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Chłoniaki (łac. Lymphoma) - Są to choroby nowotworowe, wywodzące się z układu chłonnego (limforetikularnego). Najczęściej objawiają się powiększeniem węzłów chłonnych lub wątroby i śledziony.

Wszystkie chłoniaki są nowotworami złośliwymi, jednak wyróżnia się postacie o mniejszej i większej złośliwości. Chłoniaki przebiegające z zajęciem szpiku nazywane są białaczkami. Chłoniaki leczone są głównie chemioterapią. W postaciach zlokalizowanych możliwe jest leczenie operacyjne.

Zaklasyfikowanie nowotworu do chłoniaków opiera się na dodatnim wyniku dla LCA w badaniu immunocytochemicznym.

W Europie, liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego (chłoniaki, białaczki, szpiczak) wyniosła w 2005 r. ok. 230 000, w Polsce – prawdopodobnie ponad 6 000, co stanowi ok. 8% zarejestrowanych zachorowań na wszystkie nowotwory. Chłoniaki występują w każdym wieku, najczęściej w 6-7 dekadzie życia. Stale poprawia się skuteczność leczenia chłoniaków. W 2005 szacowane przeżycie 5-letnie chorych na chłoniaka Hodgkina wyniosło ponad 80%, a chorych na chłoniaki inne niż Hodgkina – blisko 70%.

Zasadniczą metoda leczenia chłoniaków jest chemioterapia, metoda stosowana z powodzeniem od blisko 40 lat i stale udoskonalana. Polega ona na cyklicznym powtarzaniu dawek kilku cytostatyków, tj. leków uszkadzających zdolność komórek nowotworowych do podziału i do syntezy białek, a w konsekwencji do ich obumarcia. Chemioterapia umożliwia trwałe wyleczenie znacznej części chorych na chłoniaka Hodgkina i chłoniaki agresywne z dużych komórek B. Metodą uzupełniającą efekt leczniczy chemioterapii jest w niektórych przypadkach radioterapia, czyli napromienianie wiązką zewnętrzną promieniowania jonizującego okolic, w których znajdowały się zmiany chorobowe. Zarówno chemio- jak i radioterapia wiążą się z działaniami ubocznymi, wynikającymi z nieuchronnego - zwykle przemijającego, uszkodzenia zdrowych tkanek, przede wszystkim szpiku i błon śluzowych. W ostatnich latach wprowadzono do leczenia chorych na chłoniaki przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko limfocytom B, które obecnie jest stosowane łącznie z chemioterapią i dzięki któremu skuteczność leczenia wzrosła o ok. 20% bez zwiększenia toksyczności tego leczenia.






(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

powiększone węzły chłonne w różnych lokalizacjach , stany gorączkowe, osłabienie, świąd skóry, poty nocne , spadek masy ciała.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Leki przeciwrakowe sprzedam ra ... Proszę rzuć okiem i przekaĹź znajom ... Forum główne - Chłoniaki  21-06-2019 11:49
Chłonniak Dzisiaj w aktualnościach opisujemy ni ... Forum główne - Chłoniaki  10-06-2013 09:50
Choroby, Chłoniaki: Objawy Choroby, Chłoniaki: Jak dowiedzieliśc ... Forum główne - Chłoniaki  02-04-2010 09:55

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Ta poważna choroba niestety z początku objawia się zupełnie zwyczajnie niczym przeziębienie.


Kaszel, osłabienie lub nagłe c...

Chłoniak Pana D.
Tłumaczrnie z :

http://thedcasite.com/Ds_Lymphoma_remission.html


Email, 5 wrzesień 2008...

Pod pojęciem choroby nowotworowej rozumiemy stan, w którym komórki organizmu zaczynają się dzielić w szybki, niekontrolowany sposób.  Bardzo często rozrost dotyczy jednej,...

Układ chłonny (limfatyczny) człowieka odgrywa ważną rolę w mechanizmach obronnych ustroju, stanowiących ochronę przed wtargnięciem ze środowiska zewnętrznego rozmaitych substancji chemicznych, zwią...

pełna lista Nowi użytkownicy

Polska
Szczecin
Wodzisław Śl
Kraków

wszystkie Najnowsze lekarstwa

10-12-2010 14:09

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |