ChorobaBezsenność
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Bezsenność (Insomnia) - Subiektywne zaburzenia związane z trudnościami w zasypianiu, kontynuowaniu snu, wczesnym budzeniem się, snem przerywanym lub snem nieregenerującym. Bezsenność może być spowodowana czynnikami natury psychicznej czy somatycznej.

Bezsenność jest objawem, podobnie jak ból. Sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Gdy trwa dłużej niż 3 tygodnie, określa się ją mianem przewlekłej i klasyfikuje jako chorobę. Przyczyn bezsenności jest bardzo wiele, również jej obraz jest zróżnicowany. Wśród objawów wyróżnia się: trudności w zasypianiu, kłopoty z utrzymaniem ciągłości snu (częste budzenie się) i zbyt krótki sen.

Najczęstsze przyczyny to depresja i zaburzenia lękowe. inne przyczyny to alkohol, zaburzony rytm dobowy, czy spożywanie zbyt dużych ilości napojów zawierających kofeinę. Ze względu na długość trwania możemy podzielić bezsenność na przygodną (do 3 dni), krótkotrwała (do 3 tygodni), przewlekła (dłużej niż 3 tygodnie).

Według znanych statystyk 35% przypadków bezsenności to zaburzenia psychiczne (depresje, psychozy oraz zaburzenia lękowe, w których bezsenność należy do zespołu objawów), 12% - tzw. zespół niespokojnych nóg, okresowe ruchy kończyn (zaburzenia, które utrudniają sen), 12% - używanie różnych leków (paradoksalnie - także leków nasennych), 6% - bezdechy w czasie snu, 5-10% - zaburzenia rytmu snu i czuwania, 4% - choroby somatyczne (np. przerost gruczołu krokowego, który zmusza do częstego wstawania w nocy), ułamek procenta stanowi bezsenność uwarunkowana genetycznie - idiopatyczna, występująca od pierwszego dnia życia dziecka. Uważa się, że bezsenność, w której nie można znaleźć przyczyn, to mniej więcej od 15-25% przypadków. Taką bezsenność nazywa się pierwotną.
(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

kłopoty z zasypianiem, przed wczesne budzenie się, zmęczenie, pogorszenie nastroju, nerwowość, depresja

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Choroby, Sen: Jak sypiacie latem? W czasie upału nie potrafię zasnąć, j ... Forum główne - Bezsenność  21-09-2016 21:35
Choroby, Bezsenność: objawy i ... U mnie powodem bezsenności były cieki ... Forum główne - Bezsenność  14-09-2016 10:48
Bezsenność. Najlepsze leki na ... A czy faktycznie po tym forsenie fort ... Forum główne - Bezsenność  04-01-2015 00:47

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Bezsenność ma wiele postaci, objawów, przyczyn i sposobów radzenie sobie z męczącym uczuciem braku sił, niechęci do działania. Jak sobie porad...

Nie możesz zasnąć lub zasypiasz i budzisz się. Istnieje wiele różnych objawów problemów ze snem.


Na wy...

Sen w dalszym ciągu pozostaje do końca nie zbadany. Wiemy jednak, że łączy nas wszystkich.


Śnimy co noc – każdy z nas...

Sen jest czymś normalnym. Jego dłuższy brak jest katastrofą. Odpowiednio długi i głeboki regeneruje nasz organizm.


Sen jest...

Spokojny, głęboki sen to zdrowie. Co zrobić aby spać lepiej? Skorzystaj z treningu na dobry sen.


Specjalnie dla Was. Sześć ...

pełna lista Nowi użytkownicy

domem mym podmorska toń
Kielce

wszystkie Najnowsze lekarstwa

17-12-2010 09:46

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18866
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu5
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |