ChorobaOstre odmiedniczkowe zapalenie nerek
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek - Zmiany chorobowe obejmują tkankę śródmiąższową nerek oraz układy kielichowo - miedniczkowe. Dzieje się tak w przypadkach, gdy proces zapalny obejmuje tylko jedną nerkę, z której mocz nie odpływa wskutek niedrożności moczowodu wywołanej obrzękiem lub np. współistniejącą kamicą.

Tak więc brak zmian w moczu nie wyklucza ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Dlatego w każdym przypadku niejasnych chorób przebiegających z wysoką gorączką, należy brać pod uwagę możliwość zakażenia górnego odcinka układu moczowego, nawet wówczas gdy (w początkowym okresie) nie występują dolegliwości związane z oddawaniem moczu i nie wykrywa się w nim zmian.

Aż u około 90% chorych z ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek stwierdza się inne zmiany patologiczne w obrębie układu moczowego, np. kamicę, przerost stercza, wsteczne odpływy pęcherzowo - moczowodowo - nerkowe, zwężenie dróg moczowych. Rokowanie w przypadkach nie powikłanych jest dobre.

W warunkach prawidłowych mocz znajdujący się w pęcherzu moczowym, moczowodach i nerkach jest jałowy. W końcowym odcinku cewki moczowej mogą znajdować się bakterie, które jednak zwykle nie powodują zakażenia, gdyż organizm dysponuje szeregiem mechanizmów obronnych zapobiegających rozmnażaniu się bakterii takich jak:

■ niskie pH moczu
■ obecność specjalnych związków wyścielających błonę śluzową dróg moczowych
■ wydzielanie do moczu przeciwciał odpornościowych
■ prawidłowy mechanizm opróżniania pęcherza
(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Choroba zazwyczaj zaczyna się nagle wysoką gorączką dochodzącą do 40 C, dreszczami oraz bólami w jednej lub w obu okolicach lędźwiowych. U większości osób pojawiają się również dolegliwości typowe dla zapalenia pęcherza moczowego (parcie i bolesne oddawanie moczu). Rzadziej występują bóle brzucha, nudności i wymioty. W badaniach moczu stwierdza się bakteriurię znamienną, białkomocz, liczne krwinki białe (ropomocz), czasem czerwone (krwiomocz), a także przyspieszone OB i podwyższoną liczbę leukocytów we krwi obwodowej. U niektórych osób nie wykrywa się jednak żadnych zmian w moczu.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Jaki lekarz? Do jakiego specjalisty udać się z tym ... Lekarz  28-04-2015 15:48
Ostre odmiedniczkowe zapalenie ... Jakie leki uważacie za skuteczne? Co ... Forum główne - Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek  16-05-2014 08:29
Białko I co? Pomógł ten lek? Forum główne - Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek  27-09-2013 08:53

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Brak artykułów w tej chorobie
Dodaj artykuł

pełna lista Nowi użytkownicy

Dąbrowa Górnicza
Szczecin

wszystkie Najnowsze lekarstwa

23-12-2010 15:31

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18866
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu5
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |