ChorobaFibromialgia - leczenie Fibromialgii
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel Marta

Opis

Fibromialgia (FMS) - Zespół chorobowy, charakteryzujący się uogólnionym bólem w układzie kostno-stawowym z występowaniem charakterystycznych punktów, rozmieszczonych symetrycznie (tzw. punktów spustowych), wrażliwych na ucisk, którym towarzyszy uczucie przewlekłego zmęczenia, uczucie sztywności oraz sen nie powodujący poczucia odpoczynku. Fibromialgia należy do schorzeń reumatycznych. Często nazywa się ją reumatyzmem mięśniowym, ponieważ towarzyszące chorobie dolegliwości dotyczą nie stawów, lecz mięśni.

Żaden lek nie likwiduje fibromialgii. Niektóre środki mogą jednak przynieść ulgę, jeśli są właściwie stosowane, np. leki antydepresyjne.

Najczęściej chorzy biorą środki przeciwbólowe, a ponieważ są mało skuteczne, sięgają po niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą ból u mniej niż 1/4 przypadków. Leki rozluźniające mięśnie dają pożądany efekt tylko u nielicznych. Zaś spokrewnione z tymi substancjami środki uspokajające i nasenne wywołują uzależnienie. Dlatego powinno się je stosować jak najrzadziej.

To dolegliwość nadal mało znana, niestety, także wśród lekarzy. Do niedawna wielu z nich nawet nie uznawało jej istnienia. Twierdzili, że opisywane objawy – przede wszystkim ciągły ból – mają podłoże psychiczne, gdyż badania diagnostyczne nie wykazywały żadnych nieprawidłowości. Dziś już wiadomo, że fibromialgia jest chorobą w pełni realną, fizyczną. Lekarze szacują, że w Polsce na fibromialgię może cierpieć od 1 do 2,5 miliona osób. Atakuje przede wszystkim kobiety w wieku 40–60 lat, ale również mężczyzn i dzieci.

Często nazywa się ją reumatyzmem mięśniowym, ponieważ towarzyszące chorobie dolegliwości dotyczą nie stawów, lecz mięśni.(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Przewlekłe bóle mięśni i stawów, zmęczenie.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Choroby, Fibromialgia: objawy ... moja znajoma ma stwierdzone a ja mam ... Forum główne - Fibromialgia  02-04-2019 14:21
Choroby, Fibromialgia: Leki ja jestem na etapie poszukiwań inform ... Pacjent  21-02-2019 12:17
bolące nogi [img=http://republika.pl/blog_sv_901 ... Forum główne - Fibromialgia  27-01-2010 13:56

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Rano wstajesz wyczerpana, zesztywniała i obolała? Ból w całym ciele pojawia się z innymi, zmieniającymi się dolegliwościami? W dodatku bezskutecznie ...

pełna lista Nowi użytkownicy

Czechowice-Dziedzice
Olsztyn

wszystkie Najnowsze lekarstwa

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18867
nowych dzisiaj1
w tym miesiącu6
zalogowani0
online (ostatnie 24h)1
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |