Opis
Skrzywienie kręgosłupa - Skolioza polega na wygięciu kręgosłupa ( naszej litery „ S ”), w pewnym odcinku, na bok. Jeżeli wygniemy bocznie taki pręt, to jednocześnie nastąpi rotacja poszczególnych segmentów (kręgów) względem siebie. Pod wpływem działania siły ciężkości i nierównomiernego obciążenia kręgów oraz ich wzrostu, zostają one uszkodzone. U człowieka dorosłego występują 2 rodzaje fizjologicznych skrzywień kręgosłupa:
- kifoza:(kręgosłup wygięty do tyłu)
- piersiowa - kształtuje się w życiu płodowym, a zostaje ustalona do 6-7 roku życia. Powinna mieć 20–40 stopni. Poniżej i powyżej tych wartości jest patologią.
- krzyżowa – kształtuje się w życiu płodowym. Odcinek krzyżowy wygięty jest ku tyłowi.
- lordoza: (kręgosłup wygięty do przodu)
- szyjna – kształtuje się po sześciu tygodniach gdy dziecko unosi główkę i do 6–7 roku życia zostaje ustalona. Powinna mieć 20–40 stopni
- lędźwiowa – kształtuje się w drugim roku życia gdy dziecko zaczyna chodzić, a zostaje ustalona dopiero w okresie dojrzewania płciowego. Powinna mieć 30–50 stopni.
Skolioza (skrzywienie boczne) jest skrzywieniem patologicznym.
Wrodzona skolioza (wrodzone skrzywienie boczne kręgosłupa) może być spowodowane ukształtowaniem się klinowego lub połowicznego kręgu bądź przez belki kręgowe. Najczęściej dochodzi jednak do rozwoju samoistnego skrzywienia kręgosłupa, stanu, w którym zarówno kręgosłup, jak i układ mięśniowy wydają się prawidłowe i trudno wskazać na istotną przyczynę. W powstawaniu wady ważną rolę odgrywa czynnik dziedziczny. Ocenia się, że ryzyko urodzenia dziecka ze skoliozą, w przypadku gdy rodzice są zdrowi, ale matka urodziła jedno dziecko z tą wadą wynosi 10–15% Skolioza idiopatyczna pojawia się w okresie postnatalnym, bezpośrednio przed pokwitaniem, tak więc jest to wada wrodzona tylko w tym sensie, że czynnik predysponujący wystąpił w okresie prenatalnym. Skolioza bardzo często występuje w zespołach wad wrodzonych. Gdy mamy duże skrzywienie boczne, musimy udać się do lekarza-ortopedy, w celu sprawdzenia czy konieczna będzie operacja.
Przyczyny patologicznych skrzywień kręgosłupa
- Plecak
Istotną przyczyną skrzywienia może być noszenie plecaka tylko na jednym ramieniu. Pomagać może rozłożenie siły napierającej na ramiona zamiast kumulowania go w jednym miejscu.
- Zła postawa przy siedzeniu
Kręgosłup może krzywić również zgarbiona postawa przy np. odrabianiu lekcji czy korzystaniu z komputera.
- Praca i ćwiczenia jednostronne
Ćwiczenia takie jak gra w tenisa i prace wykonywane jedną stroną ciała również są częstą przyczyną skrzywień.
- Noszenie ciężarów
Dźwiganie dużych ciężarów obciąża nas i krzywi nam kręgosłup.
- Praca w pozycji pochylonej
Pracując w schyleniu wyginamy nasz kręgosłup i krzywimy go.
(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)