Forum
Schorzenia stóp
Autor tematu Uzytkownik (0)
02-12-2010 21:28
W codziennym zabieganiu nie zwracamy specjalnie uwagi na swoje stopy. Są one jak wiadomo fundamentem naszych nóg. Muszą więc być wytrzymałe aby udźwignąć kilogramy naszego ciała oraz być sprawnymi podczas poruszania się w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.

Pękające pięty
Ta częsta przypadłość jest dosyć dokuczliwa i szpecąca nasze stopy. Pęknięcia mają charakter szczelin w warstwie zrogowaciałej naskórka. W ekstremalnych przypadkach powstają rozpadliny , które dochodzą w głąb skóry , mogą nawet krwawić i ropieć.

Główne przyczyny pękania pięt to :
* sucha skóra stóp
* noszenie niewłaściwego obuwia
* nadwaga
* cukrzyca
* podeszły wiek
* niewłaściwa higiena stóp
Domowa pielęgnacja stóp
* na pękające pięty na całą noc stosuj maści [ do kupienia w aptece , drogeriach ]
* po nałożeniu maści nakładamy skarpetki
* rano stosujemy krem do suchej skóry
* wskazane jest noszenie odpowiedniego obuwia [ buty na niskich obcasach ]
* zabronione jest chodzenie w klapkach , czy też w obuwiu bez pięt

Dobre rady
* stopy codziennie krótko moczymy w soli do stóp [ 3 - 5 minut ] . Taką sól można nabyć w drogeriach
* następnie usuwamy naskórek pamiętając aby ścierać go wyłącznie w kierunku równoległym do pęknięć
* na zakończenie wskazana jest maseczka na stopy z użyciem specjalistycznego preparatu na pękające stopy

Brodawki na stopach
Brodawki na stopach popularnie zwane kurzajkami [ odpowiadają one takiemu samemu schorzeniu na skórze dłoni ]. Wywołują je wirusy. Są bardzo zakaźne i łatwo je przenosić na inne części ciała lub inne osoby
Leczenie tradycyjne
W leczeniu brodawek stosuje się różne metody i środki :
* kremy z mocznikiem
* leki przeciwwirusowe [ zewnętrzne , wewnętrzne ]
* usuwanie zgrubiałej skóry za pomocą plastra salicylowego
* łyżeczkowanie chirurgiczne
* krioterapia [ płynny azot ]
* elektrokoagulacja [ wypalanie ]
* preparaty z kwasem salicylowym i mlekowym np. Brodacid , Duofilm , Verrumal [ dodatkowo zawiera środek o działaniu cytostatycznym ]
* usuwanie za pomocą frezarek w gabinecie kosmetycznym , lekarskim
Leczenie domowe
Od wieków stosowane są przeróżne sposoby i środki domowe. Najskuteczniejszym sposobem było wypalanie brodawek. Należało to zrobić umiejętnie i ostrożnie. Przejęła i udoskonaliła to medycyna tradycyjna.
Inne sposoby to :
* plastry cebuli , czosnku [ przykładane najczęściej na noc ]
* ciepły olej rycynowy
* świeży sok z jaskółczego ziela
* napar z nagietka
* preparaty z żywotnika
* olejek z drzewa herbacianego

Odciski
Dają się one we znaki szczególnie kobietom. Często powodem ich powstania jest noszenie zbyt ciasnego obuwia a także butów zdeformowanych. Szczególnie niekorzystne są buty o wąskich czubkach.
Małe odciski
* możemy pozbyć się ich sami , w aptece znajdziemy cały arsenał środków w płynie , maści i plastrów zawierających kwas acetylosalicylowy , zmiękczający stwardniałą
tkankę - postępowanie zgodne z zaleceniami producenta.
* moczymy codziennie stopy przez 20 minut w ostudzonym odwarze z 2 szklanek płatków owsianych , gotowanych przez godzinę w 5 litrach wody , następnie wcieramy maść
nagietkową lub papkę z roztartego świeżego liścia aloesu. Po tygodniu odcisk będzie tak miękki że z łatwością da się go zetrzeć pumeksem lub tarką do stóp.
Rozrośnięte odciski
Należy odwiedzić lekarza dermatologa. Dermatolog usunie je dwoma sposobami : przez łyżeczkowanie i wymrażanie lub wypalenie.

Modzele i nagniotki
Są mylone z brodawkami pospolitymi i na odwrót. Rzeczywiście objawy dla obu schorzeń są podobne. Nagniotki powstają zawsze w miejscu długotrwałego ucisku spowodowanego ścisłym przyleganiem obuwia.
Modzele tworzą się w następstwie długotrwałego mechanicznego ucisku. Do ich powstawania przyczyniają się osobnicze skłonności. Są ogniskami nadmiernego rogowacenia , najczęściej zlokalizowanymi na podeszwach stóp , płaskimi , bardziej rozległymi niż nagniotki. Nie wnikają w głąb skóry i nie dają zwykle dolegliwości bólowych.
Leczenie nagniotków i modzeli polega na ich chemicznym rozmiękczeniu lakierami lub maściami zawierającymi kwas salicylowy lub mlekowy i następnie na ich mechanicznym - w razie potrzeby chirurgicznym usuwaniu. Po takim zabiegu należy koniecznie nosić wygodne obuwie , w razie potrzeby wkładki ortopedyczne. W przeciwnym wypadku modzele i nagniotki utworzą się ponownie.
Plastry
Warto pamiętać o plastrach na odciski i nagniotki np.Miniderm [ 3M Poland ] zmiękcza naskórek oraz powoduje złuszczenie zrogowaciałej skóry. Leczenie należy rozpocząć o wymoczenia stóp w gorącej wodzie. Po starannym wysuszeniu należy nałożyć opatrunek tak by zakryć odcisk częścią aktywną. Leczenie należy powtarzać tak długo aż odcisk się oderwie.

Wrastający paznokieć
Wzrastający paznokieć jest to nadmierny wzrost boczny płytki paznokcia , powodujący odczyn zapalny ze strony wału pznokciowego.Wystarczy że obcinając paznokcie u stóp zbyt mocno zaokrągli się ich brzegi , a wkrótce boczna część paznokcia może nadmiernie się rozrosnąć , podwinąć i wrosnąć w skórę.
Paznokcie muszą być obcięte bez zaokrąglenia ich boków [ czyli prosto ].
Leczenie domowe
Instrukcja domowej likwidacji wrastającego paznokcia :
* codziennie [ nawet kilka razy ] mocz paznokieć w ciepłym odwarze z kory dębowej
* jeśli paznokieć nie sprawi zbyt wiele bólu , obetnij go krótko
* wytnij maleńki kawałek gazy [ sterylnej ] , zwiń w rulonik i delikatnie wsuń pod uciskającą ciało krawędź płytki
* codziennie zmieniaj podkładkę , mocząc uprzednio stopy w ciepłej wodzi z szarym mydłem
* warstwa gazy sprawi że paznokieć nie będzie drażnić skóry a po kilku tygodniach winien rosnąć prawidłowo
Leczeni profesjonalne
1. krioterapia [ leczenie zimnem , ciekłym azotem zwane wymrażaniem ]
2. metoda chirurgiczna [ najradykalniejsza , czyli usunięcie paznokcia ]
3. laser [ jego promieniowanie łagodzi ból , odczyn zapalny , goi ]
4. klamry [ korygują wrastający paznokieć ].
Klamra korygująca jest najbardziej skuteczną metodą leczenia wrastającego paznokcia.W 95% przypadków udaje się uniknąć zabiegu chirurgicznego. Zasada działania klamry polega na używaniu stałej siły podnoszenia wywierana na boczne brzegi płytki paznokciowej powodując zmniejszenie nacisku na wał paznokciowy. W rezultacie natychmiast zmniejszają się dolegliwości bólowe , obrzęk i stan zapalny. Korekta wrastającego paznokcia za pomocą klamry możliwa jest we wszystkich stadiach wrastania paznokcia.
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |