Forum
Autor tematu Uzytkownik (0)
05-12-2010 18:20
Lawinowo przybywa chorych na tarczycę. Przeważają chorzy z nadczynnością tarczycy a zwłaszcza z chorobą Gravesa - Basedowa. Najczęściej zapadają kobiety. Główną przyczyną nadczynności tarczycy są wole guzkowe toksyczne. Udowodnione że dużą rolę w schorzeniach tarczycy odgrywa niedobór jodu w organizmie.
Nieco o tarczycy.
Tarczyca położona jest w obrębie szyi na wysokości 2-3 chrząstki tchawicy. Składa się z dwóch płatów które są połączone cieśnią. Tarczyca waży mało bo zaledwie 20g. Jest gruczołem wydzielania wewnętrznego , produkującym hormony : tyroksynę [ T4 ] i trójjodotyroninę [ T3 ]. Hormony te odpowiedzialne są za :
* regulację przemiany materii
* wytwarzanie ciepła i energii
* wzrost , dojrzewanie
* pracę układu nerwowego , mięśniowego oraz krążenia
* syntezę białek i przemianę węglowodanów [ hamują tworzenie glukozy , a pobudzają wchłanianie węglowodanów ]
* zwiększanie wrażliwości serca na działanie innych hormonów
* regulują gospodarkę tłuszczową organizmu poprzez wpływ na przemianę cholesterolu
* biorą udział w regulacji gospodarki wapniowo - fosforowe organizmu

Cholesterol a tarczyca
Dość istotny w czynności tarczycy jest poziom cholesterolu. Otóż gdy poziom cholesterolu jest wysoki maleje ilość hormonów tarczycy i na odwrót. Dlatego bardzo ważne jest , aby badać przy oznaczeniu ilości hormonów tarczycowych również i poziom cholesterolu. Nie zawsze o tym pamiętamy , a jest to dość istotna sprawa.

Jod a tarczyca
W procesie wytwarzania hormonów w tarczycy niezbędny jest jod. Organizm człowieka nie wytwarza jodu , dlatego istotna w profilaktyce jodowej jest właściwa dieta. W Polsce istnieje kilka sposobów przeciwdziałania niedoborom tego biopierwiastka. Obecna profilaktyka niedoboru jodu polega na :
* obowiązkowym jodowaniu soli kuchennej
* jodowaniu mieszanek mlekozastępczych dla niemowląt
* zalecaniu przyjmowania 100-150g. jodu przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia
* zalecaniu spożywania przez wszystkich ludzi produktów bogatych w jod
Niedobór jodu w organizmie odczuwane jest przez mieszkańców południowych regionów Polski.

Najlepszym źródłem jodu są ryby morskie i owoce morza :
dorsz - 110 mikrogramów / 100g. produktu
płastuga - 52 mikrogramy / 100g. produktu
makrela - 40 mikrogramów / 100g. produktu [ wędzona ]
łosoś - 44 mikrogramy / 100g. produktu
śledź - 30 mikrogramów / 100g. prouktu
05-12-2010 18:21
Objawy choroby

Chorzy z nadczynnością tarczycy miewają wiele objawów chorobowych. Niepokoić powinny takie jak :

Ubytek masy ciała , czyli nagłe chudnięcie
Łączy się to ze wzmożoną przemianą materii , a więc szybkim spalaniem kalorii. Chory jest bez przerwy głodny , je również w nocy , ale i tak chudnie i to dużo : od kilku do nawet 20 kilogramów w ciągu paru miesięcy. Podobny objaw występuje również w nieleczonej cukrzycy.

Nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość
Przyspieszona przemiana materii sprawia ż organizm wytwarza więcej ciepła i musi je odprowadzić. Dlatego nasila się pocenie. Osoby z nadczynnością tarczycy źle znoszą wysokie temperatury , lato. imą zaś chodzą lżej ubrane i nieustannie wietrzą pokoje.

Kołatanie serca , czyli szybki jego bicie
Może być niebezpieczne , zwłaszcza u osób starszych , u których przekształca się w migotanie przedsionków , prowadzące do niewydolności serca. Serce pracuje nieekonomicznie. To wina nadmiaru wydzielanych do krwi hormonów tarczycowych.

Duszności
Pojawia się nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. Wiąże się to z układem krążenia. Nasilają się dolegliwości przy astmie i chorobach płuc.

Drażliwość , nerwowość , wybuchowość
Częściej dotyczy kobiet oraz osób na kierowniczych stanowiskach. Nie mogą sprostać obowiązkom , są wiecznie rozdrażnione , źle przyjmują wszelkie uwagi , bez powodu wpadają w złość. Trudno się im skoncentrować na jednym zadaniu. Niekiedy za ten stan obarczają okres przekwitania , co nie jest do końca prawdą.

Drżenie rąk
Jest on bardzo krępujące. Budzi podejrzenie o nadużywanie alkoholu , a nawet chorobę Parkinsona. Kiedy trudno włożyć klucz do zamka , utrzymać w ręku łyżkę , napisać coś czytelnie , chory szuka pomocy u neurologa.

Osłabienie mięśni , najczęściej nóg
Ciężko jest chorej osobie wchodzić po schodach czy wstawać z fotela bez wspierania się na rękach. Oczywiście chory robi przerwy i częściej odpoczywa.

Niestrawność i biegunki
Są związane z bardzo szybką przemianą materii , a także z niestrawnością. Wypróżnienia mogą się zdarzać nawet kilka razy dziennie. Organizm nie nadąża z bardzo szybka przemianą materii.

Nieregularne miesiączki
Zwykle bywają skąpe lub całkowicie zanikają. Rodzi to u kobiety wiele stresów i nerwowości.

Dolegliwości skórne
Na podudziach i stopach pojawiają się czerwone , mocno swędzące plamy. Nogi nad kostkami bywają mocno opuchnięte. Skóra swędzi. Włosy robią się rzadkie , cienki i sztywne , trudno je ułożyć. Paznokcie są łamliwe , mają nierówną powierzchnię i czasem zmieniony kolor.

Łzawienie
Z reguły występują przy wietrze i ostrym świetle. Chory odczuwa ból , pieczenie oczu [ piasek pod powiekami ] , widzi obraz zamazany lub podwójny. Pod oczami pojawiają się worki.

Wole nadczynne
Wole to powiększenie tarczycy wywołane przez różne czynniki. Wole nadczynne występują w przypadkach trzech jednostek chorobowych : Choroby Gravesa - Basedowa , Wole guzkowe nadczynne , Gruczolak toksyczny.

Wytrzeszcz gałek ocznych
Ciężkim powikłaniem choroby Gravesa - Basedowa jest wytrzeszcz złośliwy. Występujące w przebiegu choroby objawy ze strony gałek ocznych są groźne dla chorego i czasami grożą utratę wzroku. Znane są pewne czynniki usposabiające do jego wystąpienia np. palenie papierosów. Występuje podwójne widzenie , zmniejszenie ostrości wzroku.
05-12-2010 18:23
Dieta

Szczególne znaczenie dla chorych z nadczynnością tarczycy ma dieta. Ma ona za zadnie pomóc zwolnić tempo wytwarzania hormonów tarczycowych, a także uzupełnić niedobory i braki poszczególnych składników pokarmowych [ zwłaszcza białka , witamin ] , ograniczyć tłuszcze oraz regulować pracę przewodu pokarmowego.

Białko
Z powodu nasilonego rozpadu białka konieczne jest stosowanie diety wysokobiałkowej. Większość białka [ około 2/3 ] winna być pochodzenia zwierzęcego. Dieta powinna zawierć większe ilości takich produktów : mleko , kefiry , jogurty i sery twarogowe , jajka , chude gatunki mięs [ wołowina , cielęcina , kurczaki , indyki ,królik ] i chudych wędlin [ wędliny drobiowe , polędwica , szynka ]. Idealnym źródłem białka są również chude gatunki ryb np. dorsz , sandacz , szczupak. Produkty bogatobiałkowe zaleca si spożywać w każdym posiłku.

Tłuszcze
Ważne jest ograniczenie tłuszczów. Jego ilość w dziennej racji pokarmowej nie może przekraczać 70g. na dobę. Większość tłuszczu winna pochodzić z olejów roślinnych , oliwy z oliwek. Zrezygnować należy z takich produktów pochodzenia zwierzęcego jak : smalec , łój , boczek , wędliny podrobowe , konserwy , pasztety.

Witaminy i minerały
W nadczynności tarczycy zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne , zwłaszcza na witaminę W , C , B1 oraz Wapń. Najlepszym źródłem Wit. C są : natka pietruszki , papryka czerwona , brokuły , szpinak. Witamina A zmniejsza nadczynność tarczycy. Produkty pochodzenia roślinnego dostarczają prowitaminę A [ beta karotenu z którego w organizmie powstaje witamina A ]. Są to : marchew , papryka , pomidory , brokuły , morele , brzoskwinie. Bogate w witaminę A są : morele , suszone śliwki , dynia , marchew , szpinak , sałata. Źródłem witaminy B1 winny być głównie produkty zbożowe takie jak mleko i jego przetwory , jajka , ryby. Mleko i jego przetwory mlecze dostarczają również wapnia na który również wzrasta zapotrzebowanie.
Mimo dużej zawartości witamin ilość warzyw i owoców w diecie , zwłaszcza surowych nie powinna być zbyt duża. Zawierają on bowiem dużo błonnika pokarmowego , który ogranicza wchłanianie niektórych składników i zmniejsza przyswajanie energii z diety.

Dobre rady dietetyczne
Z powodu możliwości występowania biegunek konieczne jest stosowanie diety lekko strawnej. Unikać należy potraw tłustych i smażonych. Wskazane jest gotowanie na wodzie i na parze , duszone bez obsmażania , pieczenie w folii. Niepożądane są również produkty obciążając przewód pokarmowy , mające działanie drażniące lub wzdymające. Należą do nich : kapusta , brukselka , groch , fasola , soja , orzechy , migdały , kasze gruboziarniste , a także ocet spirytusowy , alkohol. Warto również zrezygnować z ostrych przypraw : papryka , pieprz , chili. Zalecane są przyprawy łagodne : wanilia , koper , kminek , pietruszka , sok z cytryny , cynamon.

a] Niewskazane są
słodycze , ciasta , chipsy , paluszki , snacki. Maja tzw. puste kalorie. Zamiast nich na deser można spożywać galaretki z owocami , budynie , przeciery i sałatki owocowe.
b] Ograniczyć należy
picie kawy , mocne herbaty nawet zimnej z powodu niewskazanego wpływ kofeiny na układ krążenia [ zwiększa ilość skurczów serca ] i układ nerwowy.
c] Wystrzegać się trzeba
produktów spożywczych zawierających substancje wolotwórcze , które mogą ograniczyć przyswajanie jodu z pożywienia. Należą do nich : kapusta , kalafior , brukselka ,
soja oraz rzepa i brukiew.Dotyczy to przede wszystkim warzyw surowych. Gotowanie zmniejsza bowiem zawartość tych niekorzystnych substancji o ponad 30%.
Osoby u których rozwinęły się wole proste lub stwierdzono niedobór jodu , winny znacznie ograniczyć spożywanie tych warzyw a ponadto orzeszków ziemnych i gorczycy.

W przypadku nasilenia biegunek należy zastosować dietę półpłynną opartą na kleikach. Przyrządza się je z ryżem lub kaszy manny , gotowanej na wodzie lub na mleku z dodatkiem soli. Kaszę zalewa się zimną wodą w ilości 10-krotnie większej od jej objętości i gotuje przez 2-3 godziny , dolewając wodę w miarę jej wygotowania. Następnie kaszę należy przecedzić. Takie długie gotowanie kaszy ma na celu rozgotowanie skrobi i jej przemianę w klej skrobiowy. Następnie można urozmaicić jadłospis włączając : jajka na miękko , gotowane ziemniaki puree , gotowane tradycyjnie lub na parze rozdrobnione mięso. Z mięs należy wybierać chude i delikatne gatunki: cielęcinę , chudy drób , indyk oczywiście bez skórki.
05-12-2010 18:25
Leczenie

Leczenie tradycyjne
Medycyna oficjalna czyli akademicka w przypadku nadczynności tarczycy oferuje zasadniczo 3 metody terapii :
1. Leczenie zachowawcze - farmakologiczne.
2. Leczenie chirurgiczne - operacyjne.
3. Leczenie izotopowe.
Wybór terapii uzależniony jest od wielu czynników. Każda osoba chora musi być traktowana indywidualnie. Stąd też lekarze specjaliści w zakresie endokrynologii , chirurgi i radioterapii ustalają każdemu pacjentowi optymalne leczenie.Ważne jest leczenia samodzielnie nie przerywać i nie modyfikować. Leczenie zwłaszcza lekami jest długotrwałe i musi być systematyczne.


Zioła tarczycowe
Uzupełnieniem terapii jest stosowanie ziołolecznictwa. Należy pamiętać że zioła są stosowane pomocniczo a nie jako terapia zasadnicza. Należy to skonsultować z lekarzem specjalistą.Pomocne są mieszanki ziołowe autorstwa :

Ojciec Andrzej Klimuszko w nadczynności tarczycy

morszczyn pęcherzykowaty , ziele nostrzyka , ziele skrzypu , ziele przetacznika leśnego , kora dębu , porost islandzki, kłącze turzycy piaskowej , korzeń lukrecji , kłącze perzu

Zioła po 50g. wymieszać. Weź łyżkę mieszanki i zalej szklanką wrzącej wody , odstaw n 3 godziny. Przecedź i lekko podgrzej pij 3x dziennie po pół szklanki , 20 minut przed jedzeniem.

Ojciec Grzegorz Sroka w nadczynności tarczycy

morszczyn pęcherzykowaty - 100g.
ziele przetacznika leśnego - 100g.
ziele krwawnika - 50g.
ziele rdestu ptasiego - 50g.
kłącze perzu - 50g.
koszyczek rumianku - 50g.
liść maliny - 50g.
ziele nostrzyka - 50g.

Zioła wymieszaj , sporządź odwar z łyżki mieszanki na szklankę wody , ogrzewa pod przykryciem 30 minut. Przecedź , pij po pół szklanki 3x dziennie po jedzeniu.

Siostra Benedykta w wolu zwykłym

ziele rdestu ptasiego , owoc dzikiej róży , owoc jarzębiny , liść pokrzywy , liść orzecha włoskiego , korzeń kozłka , korzeń lukrecji , ziele porostu islandzkiego

Zioła [ po 50g. ] wymieszaj , sporządź odwar z łyżki mieszanki na szklankę wody , ogrzewaj pod przykryciem 30 minut. Przecedź , pij po pół szklanki 3x dziennie po jedzeniu.

źródło : Poradnik uzdrawiacza Kraków 2010
Polska
29-07-2013 09:21
Polecam artykuł z naszych dzisiejszych aktualności:
http://nasze-choroby.pl/?act=news&news=2609
29-07-2013 12:24
moze warto zajrzec tu https/recepcjamedyczna.pl/jforum/endokrynolog
05-11-2016 11:37
jeśli chodzi o nadczynność tarczycy warto wykonać badanie tsh.https/medistore.com.pl/hormon-tyreotropowy-tsh
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |