Forum
Zwyrodnienie kolan
Autor tematu Uzytkownik (0)
19-02-2012 17:14
Kolana są bardzo ważnymi częściami ciała człowieka. To dzięki nim chodzimy, schylamy się, siedzimy, kucamy, podnosimy i opuszczamy nogi, jeździmy na rowerze, biegamy, pływamy i wykonujemy jeszcze wiele innych rzeczy. Ponadto kolana przyjmują nacisk całego naszego ciała. Stąd też mogą po pewnym czasie ulec deformacjom i być zwyrodniałe.

GONARTROZA

Gonartroza to fachowa nazwa zwyrodnienia stawu kolanowego. Jest to choroba prowadząca do przedwczesnego zużycia i zwyrodnienia tkanek tworzących staw kolanowy. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, szczególnie otyłych i starszych. Prawie w 3/4 przypadków występuje u kobiet, a rozpoczyna się między 40 a 60 rokiem życia. Charakterystyczne są bóle w czasie wchodzenia po schodach lub podczas wstawania z krzesła. Rzadziej ból pojawia się podczas stania i chodzenia. Nie leczona dolegliwość doprowadza do przykurczów i zniekształceń stawów.
Zwyrodnienie w obrębie kolana rozpoznaje się na podstawie badania radiologicznego RTG. Również lekarz bierze pod uwagę typowe objawy jak ; ból w kolanie , osłabienie kończyny i uczucie zmęczenia podudzia , ból który nasila się podczas ruchu a ustępuje po odpoczynku , ból przy wchodzeniu po schodach , trzeszczenie w stawie oraz przykurcz zgięciowy w stawie kolanowym.

STRZYKANIE W STAWACH

Aby tkanka łączna z której zbudowane są stawy mogła bez problemów funkcjonować, musi być na bieżąco regenerowana. Wraz z wiekiem tracimy zdolność do odbudowy struktur tkanki łącznej-stawów , wiązadeł , ścięgien i powięzi. Głównym winowajcą jej uszkodzeń są wolne rodniki - aktywne formy tlenu negatywnie oddziałujące na organizm. W szczególności niekorzystny wpływ wolnych rodników możemy zaobserwować w obszarze skóry i aparatu ruchu , zbudowanych głownie z tkanki łącznej która jest wyjątkowo wrażliwa na ich niszczycielskie działanie. Wraz z wiekiem nasze naturalne zdolności do walki z aktywnymi formami tlenu słabną, co między innymi prowadzi do stopniowej degeneracji elementów aparatu ruchu.
Jednocześnie zmniejsza się zdolność naszego organizmu do syntezy aminocukrów, cząsteczek budulcowych tkanki łącznej. Dlatego wskazane jest uzupełnienie diety przede wszystkim w aktywne antyoksydanty takie jak : witamina C, biorąca udział w syntezie kolagenu - białka spajającego tkankę łączną. Bogate w antyoksydanty szczególnie przyjazne stawom są rośliny takie jak : imbir i kadzidłowiec stosowane od wieku w Chinach i Indiach przy różnych dokuczliwościach aparatu ruchu.
Jedynym ratunkiem dla kolan jest profilaktyka zarówno hamująca rozwój choroby poprzez eliminację przyczyn jak i niedopuszczająca do uszkodzenia chrząstki stawowej.
Najlepsze rezultaty daje usuwanie przyczyn i sukcesywnie odbudowywanie chrząstki stawowej przy pomocy naturalnych preparatów.

FIZYKOTERAPIA I ALLOPLASTYKA

Leczenie polega na skutecznym odciążeniu chorego stawu - przede wszystkim zmniejszeniu masy ciała , używaniu laski lub kul. Cenna jest fizykoterapia - spośród licznych rodzajów zabiegów - poduszka elektryczna , lampa sollux , ultradźwięki , krioterapia i inne, dobiera się taki który przynosi największą subiektywną poprawę.
W przypadkach zaawansowanych , postępujących , przy trwale zniszczonych strukturach stawu kolanowego jedynym ratunkiem jest jego wymiana na sztuczny.

CZYM JEST WYMIANA STAWU KOLANOWEGO

Podczas tego zabiegu elementy stawowe zastępuje się implantami metalowymi i plastikowymi. Cześć kości udowej oraz najbliższa część część kości piszczelowej są usuwane , a kości zastępuje się elementami metalowymi w przypadku kości udowej oraz metalowo - plastykowymi w przypadku kości piszczelowej. Ponadto również rzepka może zostać przeszlifowana. Zabieg wykonuje się w celu uśmierzenia bólu który jest najczęściej spowodowany zużyciem i wytarciem chrząstki stawu kolanowego. Zabieg może również zwiększyć zakres ruchów w stawie.

DOMOWE SPOSOBY

Podczas leczenia schorzeń kolan , czy też lekkich kontuzji lub nawet poważnego uszkodzenia łąkotek możemy wspomóc leczenie tradycyjnymi metodami. Pamiętajmy jednak że nigdy nie mogą one zastąpić wizyty u lekarza. Zawsze też należy skonsultować z lekarzem czy dana metoda może być stosowana łącznie z tradycyjną formą leczenia.
Metody te działają jedynie wspomagająco i jako takie dają dobre efekty. Domowe sposoby da się podzielić na farmakologiczne i naturalne.

Leczenie naturalne

Polewanie wodą zimną , okłady z lodu , okłady z liści kapusty , okłady z roztworu wody i ostu , okłady z żywokostu lekarskiego , okłady z liści babki.

Dieta

To wbrew pozorom bardzo ważny element profilaktyki i leczenia stawów w tym kolanowych. Należy w szybkim tempie odkwasić organizm , spożywając pokarmy zasadotwórcze,
a także jeść takie które będą działały przeciwzapalnie oraz regenerująco na tkanki stawów.

- dieta musi być bogata w produkty o odczynie zasadowym, szczególnie korzystnie jest spożywanie warzyw - jarzyn - owoców , można pić soki np. seler i marchewka
- należy jeść sałatki i surówki z olejem np. surówka z pokrzywy lub surówka : pokrzywa , szczypiorek , cebula , natka pietruszki , plus przyprawy : pieprz , zioła
- wskazane są pokarmy bogate w witaminę z grupy B np.ziarno słonecznikowe , potrawy bogate w kwasy omega - ryby morskie - łosoś , tuńczyk , sardynki , tran
- miód 2-3x dziennie 1 łyżka lub jako dodatek do napojów np. 1 łyżeczka miodu do ciepłej wody - pozostawić na kilka godzin , pić 2x dziennie
- płatki owsiane , otręby , orzechy , kukurydza , muessli np. z kefirem

Ważna uwaga należy unikać oczyszczony węglowodanów.
Udowodniono że dieta bogata w oczyszczone węglowodany - cukier , biała mąka , słodycze może powodować zwiększanie się stanu zapalnego. Należy więc wyeliminować z diety białe pieczywo i makaron.

Do picia

- sok z brzozy lub pokrzywy 2x dziennie w niewielkich ilościach około 100ml.
- wywar z obierek ,, łupin'' ziemniaczanych gotowanych w niewielkiej ilości wody bez dodatku soli
- napije miodowe jak wyżej - najlepiej z miodu gryczanego lub spadziowego
- herbatki ziołowe z pokrzywy , kwiatu bzu czarnego , brzozy , bodziszka , dziurawca

DOMOWE OKŁADY do kilku godzin

z liści świeżej kapusty
wcześnie natrzeć bolące kolano nalewkami ziołowymi : lekko rozbite liście kapusty nałożyć na kolano - 2 do 3 warstw, owinąć całość folią i zabandażować nie uciskając chorego miejsca

z tartego selera
podobnie jak okłady z kapusty

z miodów
gryczanego lub spadziowego , posmarować kolano nalewką ziołową , następnie nałożyć grubą warstwę lekko podgrzanego miodu do temperatury 35-42 stopni C , przyłożyć gazę , lub chusteczkę , wszystko lekko owinąć bandażem pozostawić na kilka godzin

z papki ziemniaczanej
przygotować wywar z ziemniaków , rozdrobnionego owsa , otrąb jęczmiennych i pszennych gotowanych bez soli w małej ilości wody. Całość ugnieść z z uzyskanej papki zrobić ciepły okład na kolano na kilka godzin , całość zabezpieczyć folią i bandażem o rodzaj kataplazmu.

z lodu
woreczek z rozdrobnionym lodem

okłady z maści końskiej
rozgrzewające lub chłodzące

nacierania
bolące miejsca intensywnie nacierać sokiem z brzozy , pokrzywy , selera , bądź nalewkami i balsamami z mieszanek ziół , przynosi ulgę i pobudza naczynia krwionośne

opaski
w chłodne dni warto zadbać o swoje kolana i owijać je opaską ogrzewającą staw ,, do nabycia w sklepach medycznych ''


źródło : Poradnik Uzdrawiacza Kraków 2012
Szczecin
20-02-2012 08:14
Po raz kolejny znakomita wstawka
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |