Forum
Autor tematu Uzytkownik (0)
10-10-2009 13:56
Wolne aminokwasy występują w postaci kompozycji albo samodzielnych suplementów,a doboru ich powinno się dokonywać zgodnie z aktualnymi potrzebami organizmu np.układ immunologiczny lub obniżenia stopnia uzależnienia od leków.
Pożądane jest by stosować aminokwasy z witaminami które biorą udział w ich metabolizmie.
Stosując suplementację w postaci kompozycji aminokwasów trzeba mieć pewność że są one zrównoważone.
Uwaga.
Stosowanie suplementacji aminokwasowej powinno być poprzedzone konsultacją lekarska.Należy pamiętać że zastępowanie suplementacją regularnych posiłków albo przyjmowanie olbrzymich dawek suplementów nie jest bezpieczne.
13-10-2009 00:24
Tryptofan.

Tryptofan jest niezbędnym aminokwasem,zużywanym przez mózg razem z WIT.B6,niacyną albo nikotynamidem i magnezem do produkcji serotoniny.Serotonina jest neuroprzekaźnikiem przenoszącym informacje w obrębie mózgu,jak również jednym z czynników biochemicznych wyzwalający sen.
Korzyści.
*pomaga zasnąć w naturalny sposób
*zmniejsza wrażliwość na ból
*działa przeciwdepresyjnie[nie będąc lekiem]
*łagodzi migreny
*zmniejsza nadpobudliwość i napięcie
*usuwa niektóre objawy uzależnienia alkoholowego
Źródła naturalne
mleko,biały ser,mięso,ryby,indyk,banany,suszone daktyle,orzeszki ziemne i inne produkty bogate w białko
Rady.
Przyjmując L-tryptofan należy pamiętać o równoczesnej suplementacji witaminami z kompleksu B.
Chcąc przedłużyć efekt rozluźniający i przeciwdepresyjny można podawać go razem z nikotynamidem,który ma podobne właściwości,w stosunku tryptofanu do nikotynamidu 2:1.
15-10-2009 00:17
Fenyloalanina.

Fenyloalanina jest aminokwasem niezbędnym,a oprócz tego spełniającym rolę chemicznego przenośnika impulsów między obwodowymi komórkami nerwowymi a mózgiem.Zmienia się ona bowiem w organizmie na norepinefrynę i dopaminę,neurotransmitery odpowiedzialne za występowanie szybkiej reakcji na niebezpieczeństwo i za podstawowe czynności życiowe.
Fenyloalanina wspólnie z kwasem asparaginowym wchodzi w skład aspartamu-sztucznego słodzika używanego do napojów.
Korzyści.
*zmniejsza uczucie głodu
*zwiększa popęd seksualny
*poprawia pamięć i refleks
*łagodzi stany depresyjne
Źródła naturalne.
żywność bogata w białko,soja,ser biały,kefir,migdały,orzeszki ziemne,fasola,dynia,ziarno sezamowe
Suplementacja.
*występuje w tabletkach,w celu pohamowania apetytu należy przyjmować godzinę przed posiłkiem i popić wodą lub sokiem,ale nigdy płynem zawierającym białko
*dla pobudzenia refleksu i poprawy sprawności fizycznej i psychicznej należy przyjmować tabletki między posiłkami,popijając wodą lub sokiem.

UWAGA:PODAWANIE FENYLOALANINY JEST PRZECIWWSKAZANE W PRZYPADKU KOBIET W CIĄŻY,A TAKŻE CHORYCH NA NOWOTWÓR SKÓRY ALBO FENYLOKETONURIĘ.

Rady.
*należy pamiętać że fenyloalanina ulega przemianom jedynie w obecności witaminy C.
*fenyloalanina może wywołać wzrost ciśnienia krwi,zapobiec temu można przyjmując suplementy po posiłkach.
Jednak mimo wszystko należy zawsze konsultować się z lekarzem.
16-10-2009 01:00
DL-fenyloalanina

Ta forma aminokwasu niezbędnego składa się w połowie z naturalnej [L] a w połowie syntetycznej [D]postaci.
DL-fenyloalanina powoduje osłabienie lub ustąpienie bólu,będącego naturalna reakcja organizmu na stres[wypadek,zranienie,choroba]Dzieje się to za sprawą endorfin czyli hormonów
o budowie zbliżonej do morfiny.
Pewne systemy enzymatyczne w organizmie stale niszczą endorfiny,ale DL-fenyloalanina skutecznie hamuje te enzymy ułatwiając endorfinie działanie.
Wykazano że osoby cierpiące z powodu przewlekłego bólu mają obniżone poziomy aktywności endorfiny we krwi i w płynie mózgowo-rdzeniowym.Tak więc aminokwas ten mając zdolność przywracania prawidłowego poziomu endorfiny pomaga organizmowi zmniejszyć ból w sposób naturalny ,bez udziału leków.
Ponieważ DL-fenyloalanina ma zdolności wybiórczego hamowania bólu,może łagodzić długotrwałe dolegliwości,nie blokując przy tym naturalnych mechanizmów obronnych,takich jak reakcja na oparzenia czy zranienia.Skuteczność tego aminokwasu często jest równa a nawet przewyższa skuteczność morfiny lub innych środków narkotycznych.Od leków tych DL-fenyloalanina różni się następującymi cechami
*nie uzależnia organizmu
*daje dłuższy efekt przeciwbólowy
*może doprowadzić do długotrwałych okresów bezbólowych[do jednego miesiąca]
*ma silne działanie przeciwdepresyjne
*nie powoduje zatrucia
*można ją łączyć z innymi lekami oraz innymi metodami leczenia bez wystąpienia objawów ubocznych
Korzyści
działa jako naturalny czynnik przeciwbólowy przy schorzeniach gośćcowych,migrenie,skurczach mięśni,neuralgii,bólach pooperacyjnych
Suplementacja.
Aminokwas występuje w tabletkach po 375 mg.Dawka musi być dobrana indywidualnie w zależności od rodzaju bólu oraz osobniczej wrażliwości.
Rozpoczynając kuracje można przyjmować 3x dziennie po 2 tabletki 15 minut przed posiłkiem.Ból winien ustąpić w ciągu pierwszych czterech dni,chociaż zdarza się że znika dopiero po 3-4 tygodniach.Jeżeli w przeciągu 3 tygodni ból się zmniejsza należy przez kolejne 3 tygodnie zastosować dawkę dwa razy większą.W przypadku braku skuteczności i tej dawki-leczenie należy przerwać,stwierdzono bowiem że u 5-15% osób leczonych aminokwas nie działa przeciwbólowo.
Uwaga
Stosowanie DL-fenyloalaniny nie jest wskazane u kobiet w ciąży oraz u osób chorych na fenyloketonurię.Przeciwwskazania względne dotyczą również osób chorujących na serce i nadciśnienie tętnicze.Osoby te powinny zasięgną porady lekarskiej,gdyż aminokwas ten podwyższa ciśnienie krwi.
Rady.
Przy stosowaniu DL-fenyloalaniny ból zmniejsza się w ciągu pierwszego tygodnia.Dawki mogą być potem stopniowo zmniejszone aż do osiągnięcia minimalnego zapotrzebowania.Tryb życia musi być dostosowany do regularnego przyjmowania leku w ciągu całego dnia.
Niektórzy ludzie potrzebują tylko jednego tygodnia suplementacji w ciągu miesiąca,aby pozbyć się bólu.Inni natomiast wymagają suplementacji ciągłej.
18-10-2009 14:17
Lizyna.

Ten aminokwas niezbędny odgrywa kluczową rolę w budowie podstawowego białka organizmu.Potrzebny do wzrostu,odnowy tkanek,produkcji przeciwciał,hormonów i enzymów.
Korzyści.
*zapobiega szerzeniu się zakażeń wirusem opryszczki
*sprzyja lepszej koncentracji umysłowej
*wpływa na właściwe zużytkowanie kwasów tłuszczowych potrzebnych do wytwarzania energii
*pozwala prawidłowo funkcjonować jajnikom
Źródła naturalne.
ryby,mleko,fasola,mięso,ser,drożdże ,jajka,soja,żywność bogata w białko
Suplementacja.
L-lizyna występuje głównie w kapsułkach lub tabletkach w dawce po 500mg.Dawka dzienna wynosi 1-2 tabletki przyjmowanych 30 minut przed posiłkiem.
Rady.
W przypadku uczucia zmęczenia,trudności w koncentracji,skłonności do przekrwienia oczu,nudności,zawrotów głowy i niedokrwistości można myśleć o niedoborze lizyny.
Osoby starsze głownie mężczyźni potrzebują więcej lizyny niż osoby młode
Lizyna nie występuje w pewnych białkach pochodzenia zbożowego[pszenica,kukurydza].
W przypadku opryszczki zaleca się spożywanie żywności bogatej w lizynę oraz suplementy lizyny w dawce 3-6g.dziennie.
18-10-2009 16:22
Arginina.

Jest to aminokwas konieczny do prawidłowego funkcjonowania przysadki mózgowej.Wraz z ornityną,fenyloalaniną oraz innym czynnikami neurotropowymi arginina jest potrzebna do syntezy uwalniania przysadkowego hormonu wzrostu.Szczególne zapotrzebowanie na argininę występuje u mężczyzn ponieważ aminokwas ten stanowi 80% białka płynu nasiennego.Niedobór argininy może doprowadzić do bezpłodności.
Korzyści.
*zapewnia prawidłowe wytwarzanie płynu nasiennego u mężczyzn
*pobudza układ immunologiczny
*ułatwia gojenie ran
*pomaga metabolizować tłuszcz zapasowy
*zapewnia prawidłową pracę mięśni
*zwiększa odporność umysłową i fizyczną
Źródła naturalne.
orzechy,prażona kukurydza,ryż,owsianka,czekolada,rodzynki,słonecznik,ziarno sezamowe,żywność bogata w białko
Suplementacja.
L-arginina występuje w tabletkach albo w proszku
powinna być przyjmowana na czczo w dawce 2g.z wodą lub sokiem
aby zapewnić prawidłową pracę mięśni w trakcie planowanego intensywnego wysiłku powyższą dawkę należy przyjąć na pusty żołądek godzinę przed treningiem
*Uwaga.
Suplementacji argininą nie wolno stosować u dzieci w okresie wzrostu,gdyż może to doprowadzić do gigantyzmu,ani u osób chorych na schizofrenię.
Spożywanie żywności bogatej w argininę oraz jej suplementów przeciwwskazane jest dla osób mających opryszczkę.
Nie poleca się dawek przekraczających 20-30 g.dziennie gdyż mogą wywołać powiększenie stawów i zniekształcenie kości.
Rady.
Suplementy argininą są wskazane dla osób dorosłych ponieważ po trzydziestym roku życia prawie całkowicie wygasa jej wydzielanie prze przysadkę mózgową.
Stwardnienie i szorstkość skóry oznaczają zbyt duże spożycie argininy.Objawy takie mogą wystąpić po kilku tygodniach stosowania maksymalnej dawki.Zmiany te mają charakter odwracalny i ustępują po obniżeniu dawki.
W następstwie doznanych urazów fizycznych [np.bokserzy]wzrasta zapotrzebowanie na argininę w diecie.
L-arginina przyjmowana razem z L-ornityną może przyspieszyć spadek masy ciała.
18-10-2009 17:47
Glutamina i kwas glutaminowy.

Kwas glutaminowy jest głównym substratem energetycznym mózgu.Ma zdolności wiązania nadmiaru amoniaku,który hamuje prawidłową czynność mózgu.
Glutamina poprawia sprawność umysłową.Wydaje się skuteczna w leczeniu alkoholizmu.Skraca czas gojenia wrzodów żołądka i dwunastnicy,łagodzi zmęczenie,stany depresyjne,jest pomocna w leczeniu impotencji.Wiele doniesień potwierdza jej skuteczność w leczeniu schizofrenii i otępienia starczego.
L-glutamina będąca naturalną formą glutaminy występuje jako suplement w kapsułkach o dawce 500mg.polecana dawka dzienna odpowiednio podzielona wynosi 1000-4000 mg.
Dawka polecana z powodu zmęczenia,stanów depresyjnych czy impotencji wynosi od 500-1000mg.dziennie przez kilka pierwszych tygodni,od 1200 -1500mg.dziennie przez kilka kolejnych tygodni.Dawkę końcową 2000mg.stosuje się przez miesiąc.
Uwaga.
Osoby u których glutaminian jednosodowy wywołuje objawy alergiczne,powinny zachować ostrożność przy przyjmowaniu glutaminy i kwasu glutaminowego.
21-10-2009 04:55
Kwas asparaginowy..

Kwas asparaginowy rozkładający amoniak zabezpiecza przed toksycznymi skutkami funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.Odgrywa on ważną rolę jako czynnik zapobiegający zmęczeniu.Wykazano że podawanie soli kwasu asparaginowego sportowcom zdecydowanie zwiększyło ich wydolność psychiczną i fizyczną
Kwas L-asparaginowy,będący naturalną formą kwasu asparaginowego,występuje jako suplement w tabletkach po 250 i 500 mg.Zwykle stosowana dawka wynosi 500mg. 1-3x dziennie z wodą lub sokiem.
23-10-2009 03:17
Cystyna i cysteina.

Cystyna jest stabilną formą cysteiny,aminokwasu zawierającego siarkę i będącego ważnym składnikiem odżywczym,zapobiegającym starzeniu się organizmu.W ustroju bardzo łatwo dochodzi do wzajemnej konwersji obu aminokwasów,toteż ich metabolizm może być rozważany wspólnie.Gdy przemianom ulega cystyna,dostarcza ona kwasu siarkowego,który reagując z innymi substancjami spełnia ważną rolę odtruwającą.
Aminokwasy zawierające siarkę,szczególnie cystyna i metionina,skutecznie zapobiegają zatrucia miedzią.Nadmiar miedzi bowiem prowadzić może do rozwoju choroby Wilsona,objawiającej się niskim poziomem miedzi we krwi z jednoczesnym odkładaniem się jej w mózgu,wątrobie,nerkach i rogówce.
Cystyna i cysteina mogą zapobiegać działaniu toksycznemu innych metali oraz szczególnie szkodliwych wolnych rodników,powstających w organizmach osób palących papierosy oraz nadużywających alkoholu.Osobom tym poleca się suplementację cysteinową w postaci L-cystyny łączoną z suplementami Wit.C.Suplementy te winny być podawane 3x dziennie po posiłkach.
Ostatnio wykazano że suplementacja cysteiny może być również ważnym czynnikiem zabezpieczającym przed szkodliwym działaniem promieni rentgenowskich oraz innych rodzajów promieniowania.
UWAGA.
Stosowanie dużych dawek cystyny,Wit.C i B1 NIE jest wskazane dla osób chorych na cukrzycę,ponieważ łączenie tych składników może obniżyć skuteczność insuliny.
01-11-2009 16:39
Metionina

Metionina podobnie jak cystyna należy do grupy amino-kwasów zawierających siarkę.Metionina może wywierać korzystny wpływ w niektórych przypadkach schizofrenii,obniżając we krwi poziom histaminy,która może pośredniczyć w przewodzeniu do mózgu błędnych informacji.
Istnieją również przypuszczenia że metionina podawana razem z choliną i kwasem foliowym może zapobiegać wystąpieniu pewnych nowotworów.
Brak metioniny może prowadzić do zaburzeń wytwarzania moczu,obrzęków spowodowanych zatrzymaniem płynów w tkankach i w końcu do infekcji.
W badaniach doświadczalnych na zwierzętach wykazano że niedobór metioniny wywołuje odkładanie się cholesterolu w tętnicach oraz wypadanie włosów.
01-11-2009 17:34
Glicyna

Chociaż glicyna uważana jest za najprostszy aminokwas,może dostarczać niemałych korzyści.Pomaga w leczeniu niedoczynności przysadki mózgowej.Stosowana jest również w leczeniu postępującego zaniku mięśni gdyż ma zdolność dodatkowego uwalniania kreatyniny niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania.
Niekiedy używana jest w leczeniu hipoglikemii[obniżenia poziomu cukru we krwi],pobudza bowiem uwalnianie glukagonu,który działając na glikogen powoduje jego rozpad do glukozy.
Glicynę wykorzystuje się też do leczenia nadmiernego wydzielania soku żołądkowego,używając jej jako składnika wielu leków alkalizujących.
Może być też stosowana w leczeniu niektórych postaci kwasicy,będącej następstwem obniżenia pH krwi.
02-11-2009 04:32
Tyrozyna

Chociaż nie jest to aminokwas niezbędny,spełnia jednak istotną rolę jako neuroprzekaźnik w pobudzeniu i modyfikowaniu czynności mózgu.
Aby fenyloalanina mogła działać jako czynnik wpływający na poprawę nastroju lub zmniejszający apetyt,musi najpierw zostać zmieniona na tyrozynę.Jeśli konwersja ta nie może nastąpić z powodu niedoboru enzymów lub nagłego zapotrzebowania na fenyloalaninę w innym miejscu organizmu,wówczas obniża się wytwarzanie norepinefryny co w rezultacie prowadzi do objawów depresji.
Badania kliniczne wykazały że suplementacja tyrozyny wpływa korzystnie na depresje trudną do leczenia w sposób typowy.Stwierdzono ponadto że suplementacja prowadzona u pacjentów uzależnionych od amfetaminy pozwalała na stopniowe obniżenie dawki leku uzależniającego do dawek minimalnych.
Stosowanie tyrozyny w trakcie kuracji odwykowych u osób uzależnionych od kokainy powodowało znaczne zmniejszenie depresji,zmęczenia,krańcowego rozdrażnienia a więc objawów które towarzyszą takim kuracją.
Tyrozyna rozpuszczona w soku powinna być podawana z Wit.C,hydrolazą tyrozyny oraz witaminami B1,B2 i niacyną
02-11-2009 05:48
L-karnityna

Karnityna jest zbudowana z dwóch aminokwasów (elementów budujących cząsteczki białka naszego organizmu) - metioniny i lizyny. Należą one do grupy aminokwasów niezbędnych, a więc nasz organizm powinien otrzymywać je w wystarczającej ilości wraz z pełnowartościowym pokarmem.

Karnityna występuje w dwóch postaciach: D i L. Aktywna biologicznie jest L-karnityna, natomiast postać D nie oddziałuje na organizm.

Gdzie się znajduje?

Mieści się ona głównie w mięśniach szkieletowych i w mięśniu sercowym (98%). Pozostała niewielka ilość znajduje się w wątrobie, nerkach, mózgu oraz innych narządach.

L-karnityna jest wytwarzana w wątrobie. Do jej syntezy (oprócz metioniny i lizyny) potrzebne są także witaminy: B, C, PP, B6 oraz żelazo.

L-karnitynę może też otrzymywać nasz organizm w diecie. Jest ona znaną od dawna naturalną substancją, której źródłem jest mięso. Nazwa karnityny pochodzi od łacińskiego słowa carnis, które znaczy mięso. Pokarmy zwierzęce są bogatym źródłem karnityny, natomiast pokarm roślinny zawiera jej śladowe ilości.

Niektórzy naukowcy zaliczają karnitynę do witamin (ze względu na podobieństwa w mechanizmach działania witamin z grupy B i karnityny), nazywając ją witaminą BT.

L-karnityna jest substancją rozpuszczalną w wodzie i procesy związane z gotowaniem mogą zubożyć jej zawartość w pokarmie.

Jak działa?

Badania wykazały, że L-karnityna wykazuje zdolność do obniżania poziomu cholesterolu i trójglicerydów (frakcje tłuszczów). Jest więc związkiem biorącym udział w regulacji poziomu lipidów (tłuszczów) w naszym organizmie.

L-karnityna okazała się być substancją niezbędną w energetycznych przemianach kwasów tłuszczowych. Gdy nasze mięśnie potrzebują energii do wykonywania jakiegoś wysiłku fizycznego, cząsteczki karnityny mają za zadanie wyławiać cząsteczki tłuszczu z krwi i transportować je do wnętrza komórek organizmu, w których kwasy tłuszczowe zostaną przekształcone w energię.

L-karnityna wydaje się też być jednym z czynników wpływających na prawidłowy poziom cukru w organizmie.

Niezwykle ważnym elementem jej działania jest stabilizacja (regulowanie) poziomu jonów potasu w komórkach, która ma wpływ na zwiększenie zdolności naszej tkanki mięśniowej do wykonywania intensywnych wysiłków fizycznych.

Ciekawą cechą L-karnityny jest jej oddziaływanie euforyzujące - poprawiające nastrój.

Skutki niedoboru

Do niedoboru tej substancji może dojść u osób spożywających wyłącznie pokarm roślinny (wegetarianie) lub może być to cecha genetyczna (wrodzona).

Pierwszy raz opisano niedobór L-karnityny u ludzi w roku 1973. U chorych stwierdzono uszkodzenie mięśni szkieletowych, powiększenie mięśnia sercowego, chorobę niedokrwienną serca. U dzieci, u których wykryto genetycznie uwarunkowany niedobór L-karnityny, zauważono osłabienie siły mięśni oraz zmiany w mięśniu sercowym (kardiomiopatię).

Długoterminowe (przez około 6 miesięcy) podawanie u dzieci L-karnityny normalizowało zmiany w układzie sercowo-naczyniowym oraz mięśniowym.

Znamienne jest, że zmniejszoną ilość L-karnityny stwierdza się w mięśniu sercowym u osób, które zmarły z powodu zawału serca.

Wskazania do stosowania
Choroby układu krążenia

Szczególne znaczenie przypisuje się ochronnemu działaniu L-karnityny na mięsień sercowy w chorobie niedokrwiennej. Wykazano jednocześnie, że L-karnityna ma działanie zapobiegawcze w zaburzeniach rytmu serca, między innymi w migotaniu przedsionków spowodowanym niedotlenieniem mięśnia sercowego. Zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego. Zaleca się ją także w zaburzeniu krążenia obwodowego (ręce, stopy).

Zaburzenia gospodarki lipidowej

Podawanie L-karnityny zmniejsza stężenie "złego cholesterolu", a podnosi stężenie "dobrego" cholesterolu (HDL), dzięki temu zapobiega arteriosklerozie.

Choroby mięśni

Przyjmowanie L-karnityny pomaga ludziom cierpiącym z powodu osłabienia siły mięśniowej, w zespołach zmęczenia.

Cukrzyca

L-karnityna znalazła zastosowanie w leczeniu uszkodzenia mięśni w wyniku cukrzycy.

Zaburzenia metaboliczne (otyłość)

L-karnityna przyspiesza odchudzanie, ułatwia utrzymanie niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, zapobiega powstawaniu otyłości, uczestniczy bowiem w zamianie tłuszczu zapasowego w energię.

Uprawianie sportu

Substancja ta jest polecana sportowcom, ponieważ zażywanie jej umożliwia przedłużenie okresów intensywnego treningu i wykonywanie dużych wysiłków fizycznych. Wskutek długotrwałego treningu w organizmie sportowców może dojść do spadku stężenia karnityny, dlatego przy czynnym uprawianiu sportu zaleca się przyjmowanie L-karnityny, aby zapobiec jej niedoborowi.

Niepłodność

Wykazano, że L-karnityna zwiększa ruchliwość plemników, znalazła więc zastosowanie w leczeniu niepłodności męskiej spowodowanej słabą ruchliwością plemników.

Osłabiony układ odpornościowy

Jest ona używana w onkologii jako lek pomocniczy zmniejszający liczbę powikłań po immunoterapii raka - interleukiną 2. Pacjentom chorym na AIDS podawano L-karnitynę w celu poprawy funkcjonowania osłabionego układu odpornościowego.

Centralny układ nerwowy

Badania kliniczne wykazały dobroczynne działanie L-karnityny u osób z chorobą Alzheimera. Po jej podawaniu zauważono u chorych między innymi poprawę zapamiętywania, możliwość skupiania uwagi na wykonywanych czynnościach. U starszych pacjentów po terapii L-karnityną stwierdzono poprawę zdolności ruchowych i koncentracji. U młodych osób z zahamowaniami umysłowymi, długotrwałe podawanie tej substancji powoduje zwiększoną zdolność do uczenia się, poprawia refleks.

Wykazano również korzystne działanie L-karnityny w leczeniu depresji, szczególnie u osób w starszym wieku. Jednym z klinicznych wskazań do stosowania L-karnityny jest podawanie preparatu chorym z zespołem Downa.

L-karnityna nie wykazuje działań niepożądanych zarówno u osób zdrowych, jak i chorych. Ciekawą cechą L-karnityny jest jej oddziaływanie euforyzujące - poprawiające nastrój.

W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oznacza się stężenie L-karnityny w surowicy krwi metodą enzymatyczną.
Normy:
L-karnityna wolna - 35-70 mikromol/l
L-karnityna całkowita - 42-85 mikromol/l
06-11-2009 23:51
AMINOKWASY

ALANINA
*wzmacnia system immunologiczny,obniża ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej,łagodzi objawy hipoglikemii

ARGININA
*zapewnia prawidłowe wydzielanie płynu nasiennego,przyspiesza gojenie ran,utrzymuje prawidłowe napięcie mięśni

CYSTEINA
*zapobiega łysieniu,łagodzi łuszczycę,poprawia stan włosów,skóry i paznokci

FENYLOALANINA
*działa przeciwdepresyjnie,hamuje apetyt,niektóre jej postaci mogą mieć naturalne działanie przeciwbólowe

HISTYDYNA
*łagodzi reumatoidalne zapalenie stawów,łagodzi stres,zwiększa potencję płciową

KWAS GLUTAMINOWY I GLUTAMINA
*pobudza czynność mózgu,łagodzi zmęczenie,skraca czas gojenia wrzodów żołądka i dwunastnicy,poprawia nastrój

KWAS ASPARAGINOWY
*wzmacnia system immunologiczny,zwiększa wytrzymałość i żywotność,wydala szkodliwy amoniak

LIZYNA
*zwiększa koncentrację,zapewnia prawidłowy stan gonad żeńskich,zapobiega zakażeniom opryszczki

METIONINA
*uczestniczy w obniżaniu cholesterolu,jest pomocna w leczeniu schizofrenii i choroby Parkinsona,może zapobiegać rozrostowi guzów nowotworowych

ORNITYNA
*działa anabolizująco,daje przyrost masy mięśniowej,zwiększa skuteczność argininy

SERYNA
*łagodzi ból,może działać jako naturalny czynnik przeciwpsychotyczny

TREONINA
*jest konieczna do przyswajania białka pokarmowego

TRYPTOFAN
*łagodzi uczucie niepokoju,ułatwia zasypianie,jest pomocny w leczeniu alkoholizmu

TYROZYNA
*zwiększa popęd seksualny,łagodzi stres,hamuje apetyt,poprawia nastrój

PROLINA
*jest pomocna w gojeniu ran,zwiększa zdolność uczenia się i zapamiętywania
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |