Mocne zasady też szkodzą zębom
30-10-2009 08:05
Nie tylko kwasy, ale także substancje silnie zasadowe mogą uszkadzać szkliwo zębów - informuje "Journal of Dentistry".

Szkliwo, pokrywające dwumilimetrową warstwą zęby, jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. 98 procent szkliwa stanowi woda i substancje mineralne, pozostałe 2 proc. - substancje organiczne - białka, lipidy i cytryniany.

Od dawna wiadomo, że kwaśne substancje zawarte w pokarmach i napojach (na przykład sokach czy winie) oraz kwaśne opary substancji używanych w przemyśle mogą uszkadzać zęby. Szwedzcy naukowcy z akademii Sahlgrenska i uniwersytetu w Gothenburg wykazali, że substancje silnie zasadowe mogą uszkadzać organiczne części zęba, co osłabia szkliwo - staje się bardziej porowate. Osłabione szkliwo łatwo poddaje się próchnicy.

Szkodliwe działanie odkryto badając osoby narażone na działanie stężonych zasad, używanych jako środki odtłuszczające przy odnawianiu samochodów. Rozpylane wówczas substancje maja odczyn wybitnie zasadowy - ich pH wynosi od 12 do 14. Silne zasady wykorzystuje się także przy przetwarzaniu żywności i usuwaniu graffiti. Dlatego ważne jest informowanie o niebezpieczeństwie zatrudnionych osób oraz zapewnianie im właściwych środków ochronnych.






Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.