Nowy test na raka prostaty.
13-02-2009 08:25
Naukowcy z USA znaleźli sposób na szybkie wykrywanie najbardziej agresywnych form raka prostaty
W Polsce rak prostaty zajmuje trzecie miejsce zarówno pod względem częstości zachorowań (7154 przypadków rocznie), jak i liczby zgonów (3681) z powodu chorób nowotworowych wśród mężczyzn. Odkrycie, o którym donosi najnowsze wydanie tygodnika "Nature", może pomóc lekarzom w szybszym diagnozowaniu najgroźniejszych z tych guzów.

- Jednym z największych wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się onkolodzy. jest określenie, jak bardzo zaawansowany i agresywny jest rak prostaty u danego pacjenta. Zdarza się, że chorym przepisuje się bardzo silne leki, choć akurat ich guz rozrasta się bardzo powoli i nie stanowi wielkiego zagrożenia. Dzięki naszym badaniom będziemy mogli to zmienić - mówi dr Arul Chinnaiyan z University of Michigan School of Medicine - główny autor opublikowanej właśnie pracy.

Kierowany przez niego zespół postawił sobie za cel odkrycie związków chemicznych charakterystycznych dla najbardziej agresywnych form raka prostaty. Naukowcy przebadali ponad 1200 różnych substancji wyizolowanych z 262 próbek (samego guza, krwi i moczu) pobranych od mężczyzn z rozpoznanym nowotworem prostaty. Byli to panowie zarówno z tzw. łagodnym rozrostem stercza, jak i z rakiem prostaty we wczesnym bądź zaawansowanym (dającym już przerzuty) stadium.

Uczonym ze stanu Michigan udało się zidentyfikować w sumie dziesięć substancji występujących znacznie częściej w próbkach pobranych od pacjentów z najbardziej agresywną formą raka prostaty. Ich uwagę wzbudziła szczególnie jedna z nich - tzw. sarkozyna. Stężenie tego aminokwasu było wyraźnie zwiększone aż w 80 proc. próbek otrzymanych od chorych z już przerzutującym rakiem prostaty i w 42 proc. próbek z nowotworem na wczesnym etapie rozwoju. Co ważne, sarkozynę wykryto w moczu, a to daje dużą szansę na stworzenie prostych w użyciu i stosunkowo tanich testów diagnostycznych.

Autorzy badania uważają też, że substancja ta nie tylko jest wskaźnikiem postępu choroby, ale też bierze aktywny udział w jej rozwoju. Może więc stać się w przyszłości celem nowych terapii wymierzonych w raka prostaty.


Źródło: Gazeta Wyborcza
Zdjęcie: www.wikipedia.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.