Choroby, ALS: Zatrucie ołowiem pomaga chorym na ALS
03-12-2009 08:32
Choroby, ALS: Choć wysoki poziom ołowiu uszkadza zdrowy mózg, może spowalniać postęp jednej z chorób neurologicznych - informuje pismo "Neurobiology of Disease".

Choroba neuronów ruchowych (MND), zwana też stwardnieniem zanikowym bocznym (z angielska ALS, z łaciny SLA), chorobą Charcota i chorobą Lou Gehriga jest rzadką (2-3 przypadki na 100 000 ludzi) chorobą neurodegeneracyjną. Zwyrodnienie dotyczy neuronów ruchowych w mózgu oraz rdzeniu kręgowym. Dochodzi do zaniku mięśni rąk i nóg, a w konsekwencji upośledzenia ruchu całego ciała i śmierci. Zgon następuje zwykle po 3-5 latach od wykrycia pierwszych objawów schorzenia.

Choroba neuronów ruchowych nazywana jest chorobą Lou Gehriga, od nazwiska jej ofiary, słynnego amerykańskiego baseballisty. Obecnie najbardziej znaną ofiarą choroby jest sparaliżowany brytyjski astrofizyk Stephen Hawking, autor "Krótkiej historii czasu."

Wcześniejsze badania wskazywały, że zatrucie ołowiem może sprzyjać rozwojowi choroby Lou Gehriga. Jednak - paradoksalnie - w dalszym jej przebiegu ołów działa korzystnie, co stwierdzili naukowcy z uniwersytetu w Montevideo (Urugwaj ) współpracujący ze swoimi kolegami z Oregon State University (USA) . W okolicach Montevideo zatrucia ołowiem są częste wśród ubogich osób mieszkających na terenie opuszczonych zakładów przetwarzających ołów. Jak wykazały badania, u doświadczalnych zwierząt wyższe poziomy ołowiu w organizmie wiązały się z wolniejszym postępem choroby i mniej nasilonym zanikiem neuronów ruchowych . Prawdopodobnie wiąże się to z działaniem ciężkiego metalu na występujące w mózgu komórki - astrocyty. Zatrute ołowiem, astrocyty przestają niszczyć neurony ruchowe, a zaczynają je chronić.

Autorzy badań nie zachęcają do trucia ołowiem chorych, myślą jednak o wykorzystaniu terapii genowej działającej w podobny sposób. W każdym razie nowe badania podważają sens stosowanej niekiedy prze chorych na ALS terapii chelataycjnej - która usuwa metale ciężkie z organizmu. Terapia chelatacyjna może kosztować tysiące dolarów, a nie ma dowodów, by była skuteczna - w rzeczy samej, wydaje się, że pojawił się dowód na jej szkodliwość w ALS



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.