Choroby, Zdrowie: Głodówka wydłuża życie
30-12-2009 08:27
Choroby, Zdrowie: Świąteczne przysmaki zaostrzyły Ci apetyt i nie możesz przestać się objadać? Oto świetny argument, by zacząć dietę: niedojadanie wydłuża życie.

Liczne badania przeprowadzane na zwierzętach potwierdzają, że ceną za komfort pełnego żołądka jest krótsze życie i liczniejsze choroby. Zwierzęta - od nicieni, przez szczury, po małpy naczelne - którym podawano pożywienie pełne potrzebnych im składników odżywczych, ale o ograniczonej liczbie kalorii żyły dłużej od swych najedzonych pobratymców. Były też od nich zdrowsze, nie trapiły ich bowiem choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i nowotwory.

Naukowcy przyznają, że ludzki organizm może reagować podobnie, nie wiedzą jednak, na czym dokładnie polega mechanizm "wydłużania życia" przez głodówkę. W zrozumieniu tego pomogą być może badania dr. Edwina Marimana z Uniwersytetu w Maastricht, w których udział wzięli ochotnicy odchudzający się w ramach diety o bardzo ograniczonej wartości kalorycznej. Spożywali oni zaledwie 500 kcal dziennie i dowolną ilość warzyw. Przez pięć tygodni uczestnicy doświadczenia schudli średnio o 10 kg. Ubyło im przede wszystkim tkanki tłuszczowej.

Dr Mariman i jego koledzy badali zmiany zachodzące w działaniu białek w obrębie tkanki tłuszczowej. Odkryli przy tym, że u osób stosujących restrykcyjną dietę wzrasta efektywność działania enzymów odpowiedzialnych za przetwarzanie glukozy i kwasów tłuszczowych. Być może ten mechanizm odpowiada po części za tzw. efekt jo-jo, czyli szybkie tycie u osób kończących dietę.






Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.