O strachu można zapomnieć
17-02-2009 08:07
Zablokowanie obecnych na błonach komórkowych receptorów beta-adrenergicznych powoduje wymazanie z pamięci przykrych wspomnień - informują naukowcy z Holandii na łamach pisma „Nature Neuroscience".

Badania z użyciem zwierząt wykazały, że wspomnienia związane z lękiem mogą się zmieniać podczas ich przypominania, czyli tzw. procesu rekonsolidacji, oraz że proces ten można modyfikować przy pomocy blokerów receptorów beta-adrenergicznych (receptorów hormonów stresu).

Merel Kindt z Uniwersytetu w Amsterdamie wraz z zespołem przeprowadził badanie z udziałem ochotników, którym pokazywano zdjęcia pająków, jednocześnie podając im łagodny wstrząs elektryczny. Eksperyment miał na celu wytworzenie wspomnień lękowych związanych z oglądanymi obrazami. Następnie uczestnikom podawano propranolol (beta-bloker stosowany od wielu lat w leczeniu nadciśnienia) lub placebo.

Naukowcy zaobserwowali, że grupa osób, która otrzymała propranolol, zdecydowanie mniej bała się, oglądając zdjęcia pająków po 24 godzinach. Co więcej, odpowiedzi lękowej nie dało się przywrócić, co sugeruje, że wspomnienia związane ze strachem zostały całkowicie wymazane.

Autorzy pracy mają nadzieję, że przy pomocy znanych i bezpiecznych leków blokujących receptory beta-adrenergiczne można będzie złagodzić lub całkowicie zlikwidować bolesne wspomnienia pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego.


Źródło: forumzdrowia.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.