Terapia genowa przeciw HIV
19-02-2009 08:12
Jedna z pierwszych prób wykorzystania terapii genowej u zakażonych wirusem HIV dała obiecujące wyniki, choć nie prowadzi do pełnego wyleczenia - informuje "Nature Medicine".

Metodę, opracowaną przez zespół prof. Ronalda Mitsuyasu z University of California w Los Angeles wypróbowano na 74 pacjentach, którzy zgodzili się na pewien czas odstawić leki przeciwwirusowe. Terapia okazała się bezpieczna i pozwoliła - jak się wydaje - zmniejszyć wpływ wirusa na układ odpornościowy. Po 100 dniach pacjenci poddani terapii genowej mieli - w porównaniu z grupą kontrolną - wyższy poziom limfocytów CD4+, co wskazuje na mniejszą aktywność niszczących je wirusów HIV.

Jak dotąd standardową metodą postępowania w przypadku zakażenia wirusem HIV jest podawanie leków antyretrowirusowych (HAART). Muszą one być podawane codziennie, mogą powodować poważne skutki uboczne, a wirus łatwo się uodparnia na leki. W ten sposób nie da się wyeliminować HIV - można tylko ograniczyć zagrożenie dlatego bardzo ważne jest opracowanie nowych metod leczenia.

Najnowsza terapia opiera się na podawaniu pacjentom komórek macierzystych, które dzięki modyfikacji są nośnikami cząsteczki zwanej OZ1. Działając na dwa kluczowe białka, hamuje ona namnażanie się wirusa HIV.

Teoretycznie jednorazowe poddanie się terapii genowej powinno wystarczyć, by przez resztę życia nie trzeba było przyjmować leków antyretrowirusowych. W praktyce zapewne potrzebne byłyby kolejne dawki w długich odstępach czasu. Praktyczne zastosowanie metody wymaga jednak dalszych długotrwałych badań.



Źródło: www.forumzdrowia.pl
Zdjęcie: www.wikipedia.ok

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.