Choroby, Rak Piersi: Trenuj i jedz mniej
13-04-2010 08:41
Choroby, Rak Piersi: Naukowcy uważają, że istnieje godna do wykorzystania zależność między ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi a wagą i kondycją kobiet.

Zdaniem naukowców z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, około jednej trzeciej zachorowań na raka piersi w krajach zachodnich można byłoby uniknąć, gdyby kobiety jadły mniej i ćwiczyły więcej - informuje agencja AP

W Barcelonie podczas konferencji dotyczącej raka piersi eksperci zwracali uwagę na wpływ czynników związanych z trybem życia, takich jak waga i aktywność fizyczna, na rozwój choroby.

"To, co dało się osiągnąć poprzez badania screeningowe, zostało już osiągnięte. Teraz należy skoncentrować się także na innych rzeczach" - mówił Carlo La Vecchia z Uniwersytetu w Mediolanie.
 
La Vecchia przytoczył dane Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem wchodzącej w skład WHO, która oszacowała, że od 25 do 30 proc. przypadków raka piersi ma bezpośredni związek z nadwagą i brakiem aktywności fizycznej.
 
Podobną opinię wyraziła dr Michelle Holmes z Uniwersytetu Harvarda. Badaczka zaznaczyła, że wbrew opinii wielu osób, ryzyko raka piersi nie zależy od genów w większym stopniu niż od czynników związanych z trybem życia.
 
Z badań wynika, że w 2008 roku na raka piersi zachorowało blisko 421 tys. Europejek, a 90 tys. zmarło z jego powodu (w USA w ubiegłym roku odnotowano 190 tys. nowych zachorowań i 40 tys. zgonów). Cztery lata temu naukowcy obliczyli, że ryzyko rozwoju tej choroby jest o około 60 proc. większe u kobiet otyłych.
 
W wielu przypadkach na rozwój raka piersi wpływa estrogen, hormon wytwarzany w tkance tłuszczowej. Większa ilość tłuszczu przekłada się zatem na wyższe ryzyko zachorowania - wyjaśniają eksperci, dodając, że świadomość tej zależności jest szczególnie ważna dla młodych kobiet, które powinny wcześniej starać się zapobiegać otyłości.
 
American Cancer Society (ACS) zaznacza, że związek nadwagi z ryzykiem raka piersi jest dość złożony. Choć ryzyko wzrasta u kobiet, które przybierają na wadze w wieku dorosłym, nie zmienia się ono u pań, które miały nadwagę już w dzieciństwie. Według ekspertów ACS, zmiana trybu życia może pomóc zredukować ryzyko. Zalecają oni od 45 do 60 minut ćwiczeń przez przynajmniej pięć dni w tygodniu i zmniejszenie spożycia alkoholu. KOC
 
PAP - Nauka w Polsce




Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.