Choroby, Skóra: Klonowanie komórek
13-04-2010 09:16
Choroby, Skóra: Naukowcy uważają, że w technologii klonowania, najważniejsze wcale nie musi być klonowanie całych organizmów lecz np. określonych komórek a z czasem narządów.

Naukowiec, który sklonował owcę Dolly, uważa, że zmiana podejścia do produkcji komórek macierzystych mogłaby zrewolucjonizować leczenie chorób dziedzicznych takich jak parkinson i choroba neuronów ruchowych, w ciągu dziesięciu do dwudziestu lat.

W wywiadzie dla „Timesa" profesor sir Ian Wilmut powiedział, że „etyczne" wytwarzanie indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych (iPS), hodowanych z komórek ludzkiej skóry, a nie pobieranych z zarodków, daje możliwość walki z setkami chorób dziedzicznych, co byłoby równie przełomowe, jak opracowanie przez medycynę terapii wielu chorób zakaźnych w ciągu minionych 200 lat.
 
Użycie komórek iPS tym się różni od wykorzystywania zarodkowych komórek macierzystych, że nie wymaga klonowania zarodków, techniki, której zażarcie sprzeciwiają się organizacje „obrońców życia". Komórki pobierane z ludzkiej skóry są tak przeprogramowywane, że w gruncie rzeczy powracają do postaci embrionalnej. [...]


- Jednym z największych osiągnięć tej dekady, a może nawet stulecia, jest umiejętność nadawania dorosłym komórkom tkankowym cech zarodkowych komórek macierzystych - powiedział prof. Wilmut, dyrektor Ośrodka Medycyny Regeneracyjnej przy Uniwersytecie Edynburskim. - Na razie będą one wykorzystywane do badania chorób. Jeśli ktoś ma w rodzinie kilka przypadków MND, to zachodzi prawdopodobieństwo, że jest to choroba odziedziczona - a zatem nie trzeba znać mutacji powodującej chorobę, aby ją badać. iPS dają to, o czym marzyliśmy- komórki z probówki zgodne z genotypem osoby chorej.




Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.