Choroby, Psychologia: Strach i fobia
04-05-2010 08:28
Choroby, Psychologia: Człowiek boi się wielu rzeczy. Czasem do tego stopnia, iż staje sięto jak choroba. Czego boimy się najczęściej?

Dentofobia - czyli strach przed dentystą - zajmuje 10 miejsce na liście najpopularniejszych fobii, tuż za najpowszechniejszym lękiem przed pająkami, ludźmi i lękiem wysokości. Dziś 9 na 20 osób myśl o dentyście przyprawia o panikę - podaje amerykański portal Livesience. Nie tylko ból podczas leczenia jest przyczyną dentofobii, ale także wspomnienia i zastrzyk znieczulający. W walce z lękiem przed dentystą coraz częściej pomaga nowoczesna technologia.

To nie borowania najbardziej boimy się u dentysty, ale równie często znieczulenia, które ma nas uchronić od bólu - wynika z badań amerykańskiego stomatologa prof. Stanley'a Malamed'a. Wyliczył on, że blisko 20-25 proc. wizyt odwoływanych jest w ostatniej chwili, z czego 90 proc. z powodu strachu przed zastrzykiem znieczulającym.

Informacje te potwierdzają także polskie statystyki. Z danych firmy rozprowadzającej produkty stomatologiczne wynika, że aż 75 proc. Polaków ma negatywne wspomnienia z gabinetu stomatologicznego związane właśnie z bólem podczas aplikacji znieczulenia. Boimy się zarówno strzykawki, bólu, który towarzyszy podaniu znieczulenia, jak również igły, a dopiero później leczenia.

Nie każdemu pacjentowi znieczulenie stomatologiczne pozwala odwiedzić dentystę bez strachu. Paradoksalnie - samo znieczulenie, a właściwie jego aplikacja za pomocą strzykawki przez lata były tym, co trzymało wielu Polaków z daleka od dentysty. Efekt? Aż 99 proc. dorosłych Polaków ma dzisiaj próchnicę. Regularnie dentystę odwiedza tylko 15 proc. rodaków. W 85 proc. przypadków do dentysty przychodzimy w ostateczności, kiedy ból staje się już nie do wytrzymania. Jak zapewniają stomatolodzy, jedną z najważniejszych przyczyn złego stanu uzębienia Polaków jest strach przed dentystą i niewiedza na temat nowoczesnego i bezbolesnego leczenia.

- Pacjent, idąc do dentysty, wciąż ma w głowie stereotypowy obraz. Widzi strzykawki, karpule i wiertła. Nie wie, że dziś próchnicę usuwa się ozonem, blizny zalecza laserem, a podczas zabiegu może mieć na uszach słuchawki z ulubioną muzyką - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko.

Jednym z przykładów nowoczesnej technologii, który ma przekonać dentofobów do odwiedzania dentysty, jest coraz powszechniejsze stosowanie w polskich gabinetach i klinikach stomatologicznych komputerowego znieczulenia, które nie tylko nie zadaje pacjentowi bólu, ale także spełnia ważną, psychologiczną rolę.

Brak widoku strzykawki czy karpuli, z którym wielu pacjentów utożsamia ból, może być w najbliższych latach jednym z najważniejszych elementów w walce z dentofobią. Strach przed dentystą jest dziś jedną z najpowszechniejszych fobii na świecie. Przyznaje się do niej blisko 50 proc. osób badanych pod kątem fobii - podaje Livescience.com.

- Żeby walczyć z lękiem, musimy walczyć z jego przyczyną. Wyeliminowanie pewnych czynników powodujących lęk, np. strzykawek, czy coraz powszechniejsze stosowanie sedacji w leczeniu dzieci w połączeniu z podejściem gabinetów do leczenia pacjentów, które coraz częściej wykorzystują muzykę relaksacyjną jest krokiem milowym w stomatologii, a także w tym jak pacjenci postrzegają samo leczenie - przekonuje Wojciech Feć, pracownik branży produktów stomatologicznych.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.