Choroby, Ciąża: Odżywianie
31-05-2010 08:33
Choroby, Ciąża: W okresie ciąży mówi się, że kobieta je za dwóch. Jest to kres szczególny zarówno dla matki jak i dla dziecko. Jak odżywiają się kobiety w ciąży?

Za mało żelaza, kwasów tłuszczowych oraz witaminy A i E, a także zbyt duże spożycie białka - orzekli hiszpańscy naukowcy, którzy analizowali skład mleka matek karmiących piersią. Jak informuje serwis EurekAlert, odpowiedniej diety nie stosuje około 94 proc. matek.

Jak twierdzą naukowcy, sposób odżywiania 94 proc. kobiet odpowiada diecie hipokalorycznej (niskokalorycznej), co jest związane głównie z małą ilością spożywanych tłuszczów. Ilość białka przewyższa natomiast zalecane dzienne spożycie. U 88 proc. matek zaobserwowano niedobór witaminy A, a u 99 proc. niedobór witaminy E. Co więcej, 94 proc. matek nie dostarczało swojemu organizmowi wystarczająco dużo żelaza, które jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Analiza zawartych w mleku kwasów tłuszczowych wykazała, że najczęściej spotykany był kwas oleinowy, który jest składnikiem oliwy z oliwek.

Llorente podkreśla, że dla zdrowych noworodków mleko matki jest najlepszym pokarmem. Oprócz składników odżywczych dostarcza dziecku niezbędne kwasy omega 3 i omega 6, w tym kwas arachidonowy (AA) i dokozaheksaenowy (DHA). Ten ostatni ma szczególne znaczenie dla rozwoju kognitywnego dziecka. Niedobór DHA może doprowadzić do osłabienia centralnego układu nerwowego, a także zwiększać ryzyko alergii i atopii.

"Matki karmiące piersią mogą w znaczącym stopniu polepszyć skład swojego mleka, jeśli zaczną stosować się do międzynarodowych rekomendacji dotyczących odpowiedniej dla nich diety" - mówi badacz.




Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.