Choroby, Mózg: Grasica a uaz głowy
11-06-2010 08:28
Choroby, Mózg: Po raz kolejny natura przychodzi z pomocą człowiekowi. Tym raze, chodzi o hormony...

Syntetyczna wersja hormonu naturalnie produkowanego przez grasicę pomaga naprawiać tkankę nerwową mózgu po udarze - podaje internetowy serwis EurekAlert, powołując się na badania naukowców przeprowadzone na zwierzętach.

Specjaliści ze Szpitala Henry'ego Forda w Detroit sprawdzają możliwość wykorzystania w tym celu syntetycznego odpowiednika hormonu grasicy o nazwie tymozyna beta 4. Z ostatnich badań różnych grup naukowców wynika, że związek ten przyspiesza naprawę wielu uszkodzonych tkanek, jak mięsień sercowy po zawale, rogówka oraz proces gojenia ran.

Doświadczenia były prowadzone na dorosłych szczurach, u których wywołano udar mózgu poprzez zablokowanie tętnicy mózgowej. Dzień później podano im pierwszą dawkę syntetycznej tymozyny beta 4. Następnie zwierzęta otrzymały cztery kolejne dawki w odstępie 3 dni. W ramach kontroli, druga grupa gryzoni po udarze otrzymywała wyłącznie roztwór soli fizjologicznej.

Po 8 tygodniach naukowcy stwierdzili, że szczury otrzymujące tymozynę funkcjonowały znacznie lepiej niż zwierzęta z grupy kontrolnej.

Okazało się, że tymozyna stymulowała wzrost nowych naczyń krwionośnych w miejscu uszkodzenia tkanki nerwowej, poprawiając jej ukrwienie. Sprzyjała też formowaniu się osłonki mielinowej na włóknach nerwowych. Osłonka ta nie tylko chroni długie wypustki neuronów przed uszkodzeniem, ale też działa jak rodzaj izolatora na kablach, przyspieszając przekazywanie sygnałów między neuronami.

Zdaniem autorów pracy, doświadczenia te dowodzą, że tymozyna beta 4 pomaga w naprawie i regeneracji tkanki mózgu uszkodzonej podczas udaru.




Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.