Znajdź czas na swoje zdrowie
28-02-2009 09:03
Tymczasem wcześnie wykrytego raka można skutecznie leczyć. Dlatego warto przełamać strach i wstyd i znaleźć 10 minut na zadbanie o własne zdrowie.


Polki często błędnie myślą, że rak to choroba uwarunkowana genetycznie, że dotyczy tylko starszych kobiet. Kierując się wstydem i obawami rezygnują z badań profilaktycznych. Zmiana takiego nastawienia pomogłaby uniknąć wielu tragedii. Niestety, w naszym województwie z profilaktyki raka piersi skorzystało w ub. roku tylko niecałe 40 proc. kobiet, a z badań wykrywających we wczesnym stadium raka szyjki macicy - niecałe 23 proc. pań! Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy narządów płciowych u kobiet, który każdego roku wykrywany jest u około 4 tysięcy Polek. Niestety, około 2 tysiące z nich umiera, najczęściej z powodu zbyt późnego wykrycia choroby. Rak szyjki macicy może dotyczyć każdej kobiety, a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem już od 30. roku życia.


Gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu wykonano takie badanie, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o 40 proc.! Częściej od innych narażone są te kobiety, które: wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe, często zmieniają partnerów płciowych, kilkakrotnie rodziły, szczególnie w młodym wieku, dłużej niż 4 lata stosowały doustne, hormonalne środki antykoncepcyjne, palą papierosy, przechodziły częste wirusowe i bakteryjne zakażenia pochwy. Jednym z istotnych czynników ryzyka jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które przenoszone jest głównie drogą płciową.


 


 


Żródło: Gazeta Współczesna

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.