Zęby ze sztucznej hodowli? Prawdziwe?
28-02-2009 10:00
Zęby - Wykrycie nowych funkcji genu Ctip2 może utorować drogę do hodowli zastępczych zębów w laboratorium - donoszą brytyjskie media, powołując się na publikację w The Proceedings of the National Academy of Sciences.


 


Dotychczas naukowcy nie znali żadnego genu, który miałby związek ze szkliwem zębów. Teraz dzięki badaniom na myszach sądzą, iż to Ctip2 -m.in. biorący udział w pracy układu odpornościowego, tworzeniu skóry i nerwów - odgrywa kluczową rolę w produkcji ameloblastów, komórek szkliwotwórczych.

Szkliwo jest najtwardszą tkanką ciała, w razie uszkodzenia lub rozkładu nie regeneruje się i osłabia cały ząb. Jego formacja rozpoczyna się jeszcze w fazie zarodkowej organizmu. Naukowcom już wcześniej udawało się wyhodować w laboratorium miękkie tkanki wnętrza zęba, ale nie znali sposobu na pokrycie ich szkliwem. - Wpływanie na pracę genu w połączeniu z wykorzystaniem komórek macierzystych daje nadzieję na sztuczne wyhodowanie zdrowego zęba  -twierdzi dr Chrissa Kioussi z państwowego uniwersytetu w Oregon w USA, która kierowała badaniami. 


 


Nowa wiedza na temat genu Ctip2 może też zostać wykorzystana do wzmocnienia szkliwa i zahamowania rozkładu zęba, eliminując potrzebę borowania i wypełniania ubytków - dodaje.


 


 


Źródło: Gazeta Wyborcza

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.