Ten nowotwór zabija tchórzliwych
03-03-2009 08:06
Rak gruczołu krokowego jest trzecią, co do częstości występowania, przyczyną zgonów mężczyzn, którzy wstydzą się odpowiednio wczesnie udać się z problemem do lekarza.

Rak prostaty wciąż uchodzi za chorobę wstydliwą. Mężczyźni nie chcą rozmawiać z lekarzem o jego objawach - stwierdzili specjaliści na konferencji rozpoczynającej ogólnopolski program edukacyjny "Rak to nie wyrok". Program "Rak to nie wyrok" dla pacjentów z rakiem prostaty i ich bliskich ma promować profilaktykę tej choroby i wiedzę na jej temat. Zainaugurowanej w województwie mazowieckim akcji patronuje marszałek Adam Struzik.

"W Polsce wciąż za mało mówimy o nowotworach urologicznych i zbyt często lekceważymy pierwsze ich objawy" - mówił w środę na konferencji prasowej Szymon Chrostowski, prezes fundacji "Wygrajmy Zdrowie", który sam chorował na nowotwór. "Zgłoszenie się do urologa świadczy o odwadze. To zwycięstwo" - zachęcał Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. profesora Tadeusza Koszarowskiego

Rak gruczołu krokowego (prostaty) to złośliwa odmiana nowotworu, która jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów mężczyzn z powodu nowotworu (po raku płuca oraz żołądka). Jak mówił dr Michał Szymański z Centrum Onkologii, w Polsce co roku odnotowuje się około 7000 zachorowań, a liczba ta stale rośnie.

Wcześnie wykryty rak jest całkowicie uleczalny. Dlatego specjaliści podkreślają konieczność konsultacji urologicznych przy jakichkolwiek objawach zaburzeń ze strony układu moczowego.

O problemach z prostatą - zapaleniu, łagodnym przeroście czy raku - może świadczyć na przykład utrudnione oddawanie moczu bądź jego zaleganie - ale bywają raki nie dające objawów.

"Mężczyźni są poddawani presji, żąda się od nich, by byli zawsze silni, nie mogą chorować. Już przedszkolaki mówią, że chłopcy nie mają problemów i nie chorują" - mówiła Mariola Kosowicz, psychoonkolog z warszawskiego Centrum Onkologii.

Podczas leczenia najważniejsza jest wiara w sukces walki z chorobą, a także wsparcie rodziny i otoczenia. W celu edukacji oraz wymiany doświadczeń pacjentów i ich bliskich powstała strona internetowa www.rak-prostaty.pl. Pomoc psychologiczną zapewnia chorym dyżur telefoniczny 0 801 081 909. Dla lekarzy rodzinnych prowadzone są szkolenia, a dla pacjentów - spotkania edukacyjne.

Realizacją programu "Rak to nie wyrok" zajmuje się fundacja "Wygrajmy Zdrowie" im. prof. Grzegorza Madeja, która wspiera chorych na nowotwory urologiczne, oraz Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. prof. Tadeusza Koszarowskiego.




Źródło: www.facet.interia.pl
Zdjęcia: www.facet.interia.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.