Choroby, Leczenia: Era antybiotyków nieuchronnie zbliża się do końca
17-08-2010 07:12
Choroby, Leczenia: Pewne służące nam od lat zdobycze medycyny już nie długo będą musiały przejść do lamusa. Jak i czy to odczujemy?

Od wielu lat antybiotyki są podstawą medycyny. Jednak już wkrótce może się okazać, że będziemy musieli ponownie nauczyć się bez nich żyć. I nie będzie to dla nas łatwy moment - czytamy w serwisie guardian.co.uk.

Era antybiotyków nieuchronnie zbliża się do końca. Zaledwie w ciągu kilkudziesięciu lat leki, które wydawały się być cudownym środkiem potrafiącym zwalczyć niemal każdą infekcję, zostały pokonane przez bakterie, które antybiotyki miały zwalczać.

Prestiżowy periodyk naukowy "Lancet Infectious Diseases" opublikował niedawno artykuł, w którym przywołuje ostatnie przypadki rozprzestrzeniania się superopornej bakterii NDM-1. Naukowcy przekonują, że ich twierdzenia o rychłym końcu antybiotyków wcale nie są przesadzone.

- Obecnie nie dysponujemy antybiotykami, które są w stanie skutecznie zwalczyć NDM-1. W ciągu najbliższych dziesięciu lat będziemy musieli korzystać z obecnie dostępnych leków w bardzo przemyślany sposób. Równocześnie będziemy zmagać się z faktem, że nie mamy żadnych nowych środków, które pomogą zwalczać kolejne infekcje - przekonuje profesor Tim Walsh, jeden z naukowców, który odkrył superbakterię NDM-1.

W chwili, gdy dostępne antybiotyki przestaną być skuteczne lekarze stracą możliwość walki z wieloma infekcjami. Brak leków immunosupresyjnych oznacza olbrzymi problem dla transplantologii i podczas operacji przeprowadzanych w jamie brzusznej (np. zabiegów usunięcia wyrostka robaczkowego).

Co więcej, takie choroby, jak zapalenie płuc czy gruźlica, przez lata skutecznie leczone przy pomocy antybiotyków, ponownie staną się groźne dla naszego zdrowia i życia. Coraz częściej będziemy obserwować sytuacje, w których do szpitali trafiać będą pacjenci z infekcjami, których lekarze nie będą w stanie skutecznie wyleczyć.

Profesor Walsh podkreśla, że zarówno władze poszczególnych państw, jak i koncerny farmaceutyczne, a nawet Komisja Europejska powinny połączyć swoje siły, by skutecznie stawić czoła nowemu wyzwaniu. Jego zdaniem, pierwszym krokiem powinien być stały monitoring, który pozwoliłby określić gdzie i w jaki sposób rozwija się oporność bakterii na poszczególne leki.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.