Choroby, Zdrowie: Bezczynność pogrąża
20-08-2010 08:27
Choroby, Zdrowie: Chcesz być zdrowszy i czuć się lepiej? Weź się za robotę! Warto coś robić.

Ludzie zajęci, nawet jeśli nie wykonują szczególnie ważnych zadań, mają wieksze poczucie szczęścia od ludzi bezczynnych - informują naukowcy na łamach "Psychological Science".

"Interesuje mnie ogólne zjawisko, dlaczego we współczesnym społeczeństwie ludzie są tak zajęci robiąc to, co robią" - mówi Christopher K. Hsee z University of Chicago. Wraz z Adelle X. Yang z University of Chicago i Liangyan Wang z Shanghai Jiaotong University przeprowadził eksperyment badający angażowanie się ludzi w działanie.[...]

Na potrzeby eksperymentu ochotnicy wypełniali kwestionariusze, następnie musieli zaczekać 15 minut na następny kwestionariusz. Mogli zostawić wypełnione ankiety w pobliżu miejsca, w którym pisali albo w miejscu bardziej oddalonym, gdzie droga w tę i z powrotem zajęłaby im kwadrans. Tak czy inaczej, oddając ankiety otrzymywali w nagrodę słodycze.

Kolejne badanie wykazało, że ochotnicy, którzy wybrali możliwość spaceru do odleglejszej lokalizacji, mieli wyższe poczucie szczęścia, niż ci, którzy zdecydowali się na bezczynność.

Decyzja o spacerze lub bezczynności zależała od dodatkowego czynnika. Jeżeli słodycze w obu lokalizacjach były takie same, więcej osób decydowało się na bezczynność. Jeżeli jednak słodycze różniły się, więcej osób wybierało spacer. Jak uważają naukowcy, dzięki temu osoby te mogły uzasadnić przed samymi sobą podjęcie wysiłku.

Jak komentuje Hsee, ludzie lubią być zajęci, ale lubią też uzasadnić to, co robią. Zdaniem badacza, ten mechanizm można wykorzystać tak, żeby był użyteczny społecznie, angażując ludzi bezczynnych w konstruktywne działanie.




Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.