Choroby, Odżywianie: Dieta oczyszczająca
27-08-2010 08:16
Choroby, Odżywianie: Bardzo popularne od jakiegoś czasu są tak zwane diety oczyszczające będące uważane za lekkie i łatwe formy diet.

Jak to możliwe, że jedna na 20 kobiet woli głodować niż być otyłą? Spoglądając na statystyki, nie dziwi desperacka wiara kobiet w działanie diet oczyszczających, będących w istocie głodówkami.

- Diety tego typu są niezwykle popularne, ponieważ ludzie wierzą, że jest to szybki i skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów - wyjaśnia dietetyk Jennifer Ventrelle z Rush University Medical Center w Chicago. Jednak prawda o tym, że możemy wypłukać tłuszcz za pomocą spożywania dużej ilości płynów i spędzaniu połowy dnia w łazience - może okazać się trudna do przełknięcia.

Koncepcja szybkiego i drastycznego obniżania kalorii albo spożywania jedynie płynnych produktów nie jest nowa. Detoks jest doskonale znany już od lat 30, kiedy to narodziła się dieta grejpfrutowa.

Dziś większość komercyjnych diet oczyszczających zachęca do spożycia minimalnej dawki kalorii i wspomagania się preparatami, które z założenia mają wspomagać usuwanie toksyn i spalanie tłuszczu. Jednak idea monodiet, czy pomysł diet oczyszczających, których zadaniem jest usuwanie toksyn, nie mają żadnego poparcia naukowego. Nasze ciało ma najlepsze predyspozycje do tego, aby wspomniane toksyny wydalać z organizmu samodzielnie za pomocą wątroby, nerek, czy układu pokarmowego.

- Większość tak zwanych "oczyszczających" diet i suplementów będących na rynku nie posiada regulacji Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Są to produkty potencjalnie szkodliwe, zwłaszcza gdy są szczególnie niskokaloryczne i zawierają leki moczopędne, które wypłukują z ciała potas i inne kluczowe składniki odżywcze - przestrzega Ventrelle.

Za tak dużym ryzykiem stoi niewielka nagroda. Podczas tych oczyszczających diet tracimy głównie wodę, następne ubytki, które wskazuje łazienkowa waga to mięśnie. W żadnym z tych wypadków nie tracimy tłuszczu. Przy braku odpowiedniej ilości protein (diety składające się głównie z wody ich nie dostarczają), organizm czerpie swoje siły właśnie z mięśni.

Mięśnie są największym sprzymierzeńcem w walce z tłuszczem. Im więcej mięśni posiadamy, tym więcej kalorii spalamy, dlatego drastyczne obniżenie ilości kalorii powoduje zwolnienie metabolizmu w zaledwie kilka dni. - Twój organizm myśli, że głodujesz i zaczyna panikować - wyjaśnia prof. Marc Hellerstein z University of California. - Twój metabolizm zwalnia, aby zachować mięśnie i podtrzymać podstawowe funkcje organizmu. Dlatego, kiedy powracamy do normalnych nawyków żywieniowych przybieramy na wadze szybciej, więcej i od znacznie mniejszej ilości kalorii.



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.