Choroby, Odkrycia: Sztuczna skóra
27-09-2010 08:40
Choroby, Odkrycia: Ratunkiem dla wielu popażonych jest sztuczna skóra. Ma ona jednak swoję wady i postanowione je zmienić.

Wyposażona w zmysł dotyku sztuczna skóra może zwiększyć możliwości robotów i protez kończyn - informuje pismo "Nature materials".

Materiał wyczuwający nacisk równie dokładnie i szybko jak ludzka skóra zawiera wiele małych czujników, przetwarzających zmiany nacisku w sygnały elektryczne. Czujniki te są połączone z elastyczną, gumową powłoką, mogącą przyjmować różne kształty. Sztuczną skórę wrażliwą na dotyk zaprezentowały dwa zespoły. Oba rozwiązania pozwalają reagować w ciągu 1/10 sekundy na nacisk od 5 do 200 gramów na centymetr kwadratowy.

Ali Javey z University of California w Berkeley pokrył cienką gumą siatkę skrzyżowanych drucików ze stopu krzemu i germanu o średnicy mierzonej w nanometrach (miliardowych częściach metra). Tak powstała "skóra" działa jak cienkowarstwowy tranzystor (TFT) z warstwą wrażliwą na nacisk na wierzchu. Im większy nacisk, tym większy przepływ prądu. Całość jest na tyle elastyczna, że daje się owinąć wokół pręcika cieńszego od ołówka.

Zhenan Bao ze Stanford University oparł swoje rozwiązanie na wrażliwej na nacisk gumie, której warstwa oddziela małe piramidki elektrod. Elastyczność gumy zwiększają pęcherzyki powietrza.

Sztuczną skórą tego rodzaju można by pokrywać protezy kończyn albo chwytaki robotów, zdolnych do manipulowania delikatnymi przedmiotami. Można by także opracować lepsze narzędzia do minimalnie inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Technologie wytwarzania nie są zbyt skomplikowane.



Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.