Choroby, Otyłość: Światowy Dzień Walki z Otyłością
25-10-2010 08:28
Choroby, Otyłość: Dlaczego tak na prawdę warto a czasem trzeba się odchudzać? 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.


To idealna okazja, aby zastanowić się nad zmianą swoich nawyków żywieniowych i podjąć próbę osiągnięcia wymarzonej sylwetki. A jest o co walczyć – aż 46 proc. społeczeństwa cierpi na nadwagę lub otyłość.

Większość osób, walczy z dodatkowymi kilogramami z pobudek czysto estetycznych - chcą ładnie wyglądać, zmieścić się w wymarzone ubrania, zaimponować otoczeniu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wygrana z otyłością i nadwagą chroni od szeregu chorób m. in. cukrzycy typu 2, nadciśnienia, nowotworów (szczególnie okrężnicy, przełyku, nerki), a nawet od przedwczesnej śmierci. Fakt ten powinien być głównym powodem podjęcia próby zmiany nawyków żywieniowych.

Amerykański epidemiolog Jay Olshansky z University of Illinois ostrzega, że jeżeli nie zatrzymamy nadkonsumpcji żywności, kolejne pokolenia będą żyły coraz krócej. Co robić, aby ustrzec się katastrofy? Przede wszystkim musimy określić, czy rzeczywiście powinniśmy się odchudzać i sukcesywnie dążyć do osiągnięcia optymalnej masy ciała. Pomocny będzie wskaźnik BMI (Body Mass Index).

Pamiętać należy, że wskaźnik masy ciała (BMI) choć powszechnie akceptowalny i używany, nie jest pozbawiony wad. Znacznym ograniczeniem jest brak informacji o zawartości tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała w organizmie. Z tego względu nie jest on miarodajny m. in. dla sportowców, których masa mięśni jest wyższa niż u przeciętnego człowieka.

Oblicz swój wskaźnik BMI

W przypadku, kiedy BMI okaże się większe niż 25 należy jak najszybciej zmienić nawyki żywieniowe. Wystarczy kilka drobnych modyfikacji, aby stopniowo obniżyć masę ciała:

* Jedz częściej, ale mniejsze posiłki. Dzięki temu wyregulujesz przemianę materii, a organizm nie będzie miał bodźca do gromadzenia każdej dostarczonej energii w postaci tkanki tłuszczowej.
* Nie głodź się. Kaloryczność diety powinna być systematycznie zmniejszana i indywidualnie dopasowywana tak, aby doprowadzić do tygodniowego max. spadku masy ciała nie większego niż 1 kg.
* Wypijaj co dziennie min. 1 ml niesłodzonych płynów na każdą spożytą kcal. Woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu odchudzania.
* Smażenie zastąp duszeniem z małą ilością tłuszczu, gotowaniem w wodzie lub na parze.
* Wprowadzaj do diety produkty bogate w błonnik pokarmowy: pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy ryż. Poprawi on perystaltykę jelit i zminimalizuje uczucie głodu.
* Do każdego posiłku dodawaj warzywa lub owoce.
* Odrzuć słodycze i nie używaj cukru.
* Osoby otyłe (BMI >30) powinny odchudzać się pod kontrolą lekarza i/lub dietetyka. Dzięki temu kuracja zostanie przeprowadzona bez szkody dla zdrowia oraz zapobiegnie wystąpieniu efektu jo-jo.

Jeżeli zastosujemy się do powyższych rad zyskamy nie tylko piękną sylwetkę, ale też dobre samopoczucie i zdrowie na długie lata. Każdy z nas musi zrozumieć, że walka z otyłością to inwestycja nie tylko w siebie, ale też w przyszłe pokolenia.

Justyna Piechocka



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.