Choroby, Odkrycia: Wychodowana żyła
12-11-2010 08:35
Choroby, Odkrycia: Polacy zadziwili świat swoim pomysłem który może się okazać początkiem medycznych chodowli.

Kardiochirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wpadli na pomysł, który może zrewolucjonizować światową medycynę: chcą hodować w laboratorium żyły do by-passów. Ich pomysł przybrał już kształt realnych planów, w czym wydatnie pomogła współpraca z amerykańską firmą Cytograft.

Rewolucyjności przedsięwzięcia kardiochirurgów z Zabrza dowodzi fakt, że dziś, by wszczepić pacjentowi by-passy (a więc zrobić obwodnicę żylną, która pozwoli na dostarczenie do serca wystarczającej ilości krwi), trzeba najpierw pobrać z podudzia chorego fragmenty jego własnych żył.[...]

- Płatek skóry wielkości znaczka pocztowego po pobraniu od chorego w jednej ze śląskich klinik trafia do laboratorium w Kalifornii, gdzie za pomocą metod bioinżynieryjnych dochodzi do namnożenia komórek. W efekcie powstaje płat skóry wielkości kartki papieru, który nawinięty na pręt o odpowiedniej średnicy i kolejnym namnożeniu komórek przekształca się w pożądane naczynie krwionośne - tłumaczy dr Marcin Maruszewski z zabrzańskiego Centrum.

Po sześciu tygodniach żyła o długości 15, 20 centymetrów, wyhodowana w laboratorium, transportowana jest do Katowic, gdzie wszczepia się ją pacjentowi, od którego pobrano skórę. Nowe naczynia zastosowano u chorych, od których nie można pobrać fragmentów żył, bo ich układ naczyniowy uległ całkowitemu zużyciu. [...]

O kolejnym przełomie będzie można mówić, gdy dojdzie do hodowli by-passów wieńcowych. Niewykluczone, że fabryka tych naturalnych części zamiennych dla całej Europy zostanie zlokalizowana w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, którą kilka lat temu odwiedzili Amerykanie. - Przed nami jeszcze bardzo długa droga - ocenia dr Marcin Maruszewski.
 




Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.