Choroby, Oty³o¶æ: Witamina D
23-11-2010 08:55
Choroby, Oty³o¶æ: Jaki istnieje zwi±zek miêdzy oty³o¶ci± i nadwag± a popularn± witamin±?

Dzieci z niedoborami witaminy D gromadz± wiêcej tkanki t³uszczowej na brzuchu i szybciej tyj± ni¿ dzieci z prawid³owym poziome tego zwi±zku we krwi - wynika z pracy na ³amach pisma "American Journal of Clinical Nutrition".

Jak przypominaj± autorzy pracy, tzw. oty³o¶æ brzuszna (lub centralna), której towarzyszy ot³uszczenie narz±dów wewnêtrznych, jest uwa¿ana za szczególnie gro¼n± dla zdrowia. Tkanka t³uszczowa, która gromadzi siê w jamie brzusznej wydziela bowiem wiele zwi±zków o dzia³aniu prozapalnym, co zwiêksza ryzyko chorób uk³adu kr±¿enia, cukrzycy typu 2 i innych przewlek³ych schorzeñ w przysz³o¶ci.[...]

"Zaobserwowali¶my, ¿e dzieci z najni¿szymi wyj¶ciowymi poziomami witaminy D mia³y tendencjê do szybszego tycia w porównaniu z rówie¶nikami o najwy¿szym poziomie tej witaminy we krwi" - komentuje wspó³autor pracy, epidemiolog Eduardo Villamor. Równie¿ tkanka t³uszczowa na brzuchu przyrasta³a u nich szybciej ni¿ u innych dzieci.

Poza tym, niedobory witaminy D by³y zwi±zane z wolniejszym wzrostem u dziewcz±t, ale nie u ch³opców.

Zdaniem g³ównej autorki pracy Diane Gilbert-Diamond, wyniki te sugeruj±, ¿e niski poziom witaminy D w organizmie mo¿e zwiêkszaæ ryzyko oty³o¶ci u dzieci. "To bardzo wa¿ne, gdy¿ na ca³ym ¶wiecie niedobory witaminy D s± bardzo powszechne, a jednocze¶nie odsetek oty³ych dzieci dramatycznie wzrasta" - zaznacza badaczka.[...]

Poza ekspozycj± na s³oñce, ¼ród³em witaminy D s± t³uste ryby morskie, w±tróbka, jaja i wzbogacane w ni± produkty mleczne. Mo¿na j± sobie równie¿ dostarczaæ w postaci suplementów, ale zawsze powinno siê to robiæ po konsultacji z lekarzem.




¬ród³o: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjêæ7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
og³oszeñ24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesi±cu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych ³atwych do zdiagnozowania, ale tak¿e maj±cych ró¿ne objawy. Zara¿enie siê wirusem to choroba nabyta ale s± te¿ choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. ¬ród³em choroby mo¿e byæ stan zapalny, zapalenie ucha czy gard³a to wrêcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy siê poddaæ po wizycie u lekarza laryngologa, ale s± jeszcze inne choroby, które lecz± lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynaæ siê kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbaæ o nie zanim objawy choroby dadz± znaæ o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znaæ o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako z³ote lekarstwo na zdrowie, które wypêdzi z nas choroby. Jednak powinni¶my dbaæ o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.