Komory serca na wagę życia
11-03-2009 08:30
Śląscy inżynierowie mają już prototyp komór wspomagania serca dla dzieci. Urządzenie będzie trzykrotnie tańsze niż stosowany dziś aparat niemiecki.

Tylko rok wystarczył zabrzańskim naukowcom z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii na zbudowanie prototypu komór wspomagania serca dla najmłodszych pacjentów.

Chodzi o urządzenie, które ratuje życie. Pozwala zakwalifikowanemu do przeszczepu choremu bezpiecznie poczekać na dawcę. Komora coraz częściej wykorzystywana jest także do regeneracji serca, na przykład po zabiegach.

- To urządzenie wręcz niezbędne podczas leczenia. W tej chwili stosujemy u nastoletnich pacjentów zabrzańskie komory serca dla dorosłych, ale czekamy na mniejsze, specjalnie przeznaczone dla dzieci i młodzieży - mówi dr Jerzy Pacholewicz, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jak wyjaśnia dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, Jan Sarna, to właśnie lekarze zainspirowali naukowców do pracy nad komorami dla dzieci.

Fundacja ma już na swoim koncie wykorzystywane w siedmiu klinikach w kraju komory dla dorosłych. Szacuje się, że dzięki nim udało się uratować już życie 200 pacjentom w wieku od 14 do 76 lat. Dla dzieci „dorosłe" komory są jednak za duże. Naukowcy skorzystali więc z wcześniejszych doświadczeń i stworzyli dwa prototypowe egzemplarze komór dla dzieci.

Powszechnie używane w świecie niemieckie małe komory serca kosztują około 100 tys. zł. Zabrzańskie mają być równie dobre, ale za to średnio trzy razy tańsze. Wynalazkiem naukowców z Instytutu Protez Serca zabrzańskiej fundacji już interesuje się kilka ośrodków, które leczą kardiologicznie młodych pacjentów.

 






Źródło: www.doz.pl
Zdjęcie: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.