Choroby, Kobieta: Czemu się nie badają?
13-12-2010 08:25
Choroby, Kobieta: Mimo coraz szerzej prowadzonej akcji informacyjnej, kobiety nie chcą się badać. Czym jest to spowodowane?

Amerykańscy lekarze odnotowali, że w Stanach Zjednoczonych zaledwie połowa kobiet, które powinny regularnie brać udział w badaniach mammograficznych i które mają taką możliwość, faktycznie to robi.  W ubiegłym roku w USA grupa niezależnych ekspertów zajmujących się profilaktyką zaleciła, aby podnieść wiek przeprowadzania pierwszych badań mammograficznych z 40. do 50. roku życia.

- Kobiety ostro zaprotestowały przeciw zaleceniu, które odbierałoby im prawo do corocznego badania mammograficznego. Ciekawe jednak, że ogromny procent kobiet nie korzysta regularnie z możliwości przeprowadzenia tego badania - powiedziała Milayna Subar z Medco Health Solutions.

Z przeprowadzonych przez Subar badań wynika, że w grupie wiekowej od 40. do 85. roku życia, zaledwie 50 proc. kobiet posiadających ubezpieczenie zdrowotne brało udział w badaniu od 2006 do 2009 roku, a 60 proc. zbadało się dwa lub więcej razy w przeciągu ostatnich czterech lat. Średnio w badaniach mammograficznych co roku bierze udział 47 proc. kobiet w wieku od 40 do 49 lat, 54 proc. kobiet od 50 do 64 lat i 45 proc. kobiet powyżej 65. roku życia.

Naukowcy nie badali przyczyn, dlaczego frekwencja jest tak niska. Subar twierdzi jednak, że może być to spowodowane dyskomfortem i strachem, jaki kobiety odczuwają podczas mammografii, a także brak punktów przeprowadzających badania.  W Polsce również istnieje problem związany z niską frekwencją kobiet w badaniach mammograficznych, mimo że w grupie wiekowej 50-69 lat badania te są bezpłatne.

Mammografia umożliwia wczesne wykrycie 90-95 proc. zmian, a zastosowanie tej metody pozwala obniżyć śmiertelność kobiet z powodu raka piersi o 25-30 proc.  Z danych NFZ wynika niestety, że zdecydowana większość Polek nie korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W 2007 roku NFZ wysłał ponad 2,7 mln zaproszeń na badania wykrywające raka piersi. Odpowiedziało na nie tylko 23,5 proc. zaproszonych.



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.