Choroby, Otyłość: Myślenie o jedzeniu
13-12-2010 08:44
Choroby, Otyłość: Od dawna mówi się, że otyłość po części tkwi w naszej psychice. Teraz okazuje się jak ważne jest myślenie o jedzeniu.

Pomyśl o batonie zamiast go zjeść - radzą naukowcy. Badacze z Carnegie Mellon University w Pittsburghu odkryli, że fantazjowanie na temat ulubionego jedzenia może spowodować, że nie będziemy mieli ochoty na jego zjedzenie.

Naukowcy pokazali, że marzenie o pysznym posiłku zmniejsza chęć na zjedzenie go. Sztuka polega na tym, aby wizualizować sobie moment objadania się, zamiast wywoływać w swojej wyobraźni obraz samego smakołyku. Przekłada się to na naturalne mechanizmy, które pozwalają kontrolować łaknienie i zapobiegają nadmiernemu objadaniu się.

Dr Carey Morewedge z Carnegie Mellon University w Pittsburghu, podkreśla, że największym strategicznym błędem jest ograniczanie myśli o jedzeniu.

- Nasze badania wykazały, że osoby, które wielokrotnie wyobrażały sobie jedzenie cukierków czy kostki sera - w rzeczywistości spożywały ich mniej niż osoby, które tylko kilka razy poddawały się wizualizacji - wyjaśnia dr Carey Morewedge.

Naukowcy przeprowadzili testy, w którym dwie grupy ochotników poproszono o wyobrażenie sobie dwóch powtarzalnych czynności. Jedni mieli wyobrazić sobie czynność wkładania monet do automatu, druga grupa miała wizualizować sobie zajadanie się czekoladowymi cukierkami M&M's. Później wszystkim wolontariuszom wręczono naczynia ze słodyczami i zachęcano do jedzenia.

Ci, którzy wcześniej wielokrotnie wyobrażali sobie zajadanie się słodyczami, zjedli o połowę mniej słodyczy, niż osoby z drugiej grupy kontrolnej. W dalszej części eksperymentu cukierki zastąpiono kostkami sera. Efekt był podobny, przy czym myślenie o słodyczach nie zmniejszało chęci na ser i odwrotnie.

- Nasze wyniki wskazują, że wielokrotnie wyobrażanie sobie spożycia jakiejś potrawy, ogranicza jej późniejsze spożycie w rzeczywistości. Wyobrażenie sobie jedzenia zmniejsza motywację do tego, aby sięgnąć po przekąskę, na którą aktualnie mamy ochotę - podsumowuje dr Morewedge.

Odkrycie to odwraca sposób myślenia zakorzeniony przez dziesiątki lat, że to właśnie myśl o jedzeniu wywołuje większy apetyt.




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.