Choroby, Skóra: Opryszczka
20-12-2010 07:52
Choroby, Skóra: Jednych ta przypadłość dotyka częściej a innych niemal nigdy zawsze jednak atakuje głównie Zimą.

Najpierw w okolicach ust lub nozdrzy pojawia się nieprzyjemne swędzenie i dyskomfort. Po niedługim czasie występuje obrzęk, zaczerwienienie, a w końcu tworzy się pęcherz wypełniony płynem. I mamy opryszczkę.

Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób zakaźnych atakujących skórę i błony śluzowe. Większość z nas jest nosicielami wirusa, który ją wywołuje. Najczęściej do zakażenia dochodzi we wczesnym dzieciństwie (między 6 miesiącem a 5 rokiem życia), choć pierwsze objawy mogą wystąpić po latach.

Wirus herpes simplex (HSV) należy do tej samej rodziny co wirusy wywołujące ospę wietrzną oraz półpasiec. Ich cechą charakterystyczną jest to, że przez całe lata pozostają w ludzkim organizmie w fazie utajonej. Przy obniżeniu odporności chorego dochodzi do ich uaktywnienia. Opryszczkę w okolicach warg wywołuje HSV typu 1, natomiast HSV typu 2 jest odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych.

Okres uśpienia wirusa może trwać nawet kilka lub kilkanaście lat. Może się też zdarzyć, że opryszczka powraca z większą częstotliwością. Jeśli pojawia się częściej niż sześć razy w ciągu roku, warto udać się po poradę do lekarza. Chociaż całkowite pozbycie się HSV z organizmu jest niemożliwe, dzięki zastosowaniu leczenia przeciwwirusowego można zahamować replikację wirusa i zmniejszyć częstotliwość jego ataków.
 

Źródło: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.