Choroby, Leczenie: Leki ziołowe
05-01-2011 08:55
Choroby, Leczenie: Zioła od zawsze były stosowane w leczeniu a z czasem z ich składu zaczęto produkować leki. Czy to się skończy? 

Setki ziołowych produktów leczniczych mogą zniknąć z rynku już 1 kwietnia 2011 roku. Niestety nie jest to żart prima aprilisowy, ale konsekwencja wejścia w życie dyrektywy Unii Europejskiej,  dotyczącej leków ziołowych. Czy to już koniec ziołowych herbatek, tabletek regulujących trawienie,  syropów przeciwkaszlowych czy też mieszanek ziołowych wzmacniających odporność?

Dyrektywa UE zakazuje sprzedaży preparatów, które nie zostaną poddane odpowiednim badaniom i nie uzyskają zezwoleń, koniecznych do sprzedaży leków. Nie wszystkie leki są jednak zagrożone. Dyrektywa dotyczy bowiem tylko leków, zawierających substancje roślinne, łączonych z substancjami syntetycznymi.

To właśnie producenci leków roślinnych zawierających choćby śladowe ilości składników syntetycznych oraz izolatów mają poważny problem. Zgodnie z Dyrektywą 2004/24/WE leki roślinne złożone podlegać mają rejestracji na zasadach ogólnych, a więc takich, jakie w tej chwili obowiązują wszystkie leki syntetyczne. Co oznacza szczegółowe badania laboratoryjne, a co za tym idzie – ogromne koszty.

Batalia toczy się o niemałą stawkę. Leki roślinne (nazywane też naturalnymi) stanowią aż 30 proc. wszystkich leków dostępnych w Polsce bez recepty.  Szczególną popularnością cieszą się tzw. leki gastryczne, a więc wpływające na pracę układu trawiennego, do których należą m. in. ziołowe herbaty.

Ziołowy lek tradycyjny, zgodnie z definicją Unii Europejskiej, nie może zawierać nawet śladowych ilości substancji syntetycznych oraz izolatów, co dla przynajmniej kilkudziesięciu polskich leków może oznaczać pożegnanie się z branżą. Producenci nadal walczą, by leki dopuszczone do sprzedaży mogły zawierać choćby śladowe ilości substancji syntetycznych.

Wycofanie z rynku tak znaczącej ilości preparatów roślinnych może oznaczać, że konsumenci sięgną do źródeł nielegalnych – gdzie brakuje jakiejkolwiek kontroli nad tym, co dodawane jest do leków. I to dopiero stanowić będzie prawdziwe zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z tego typu preparatów.





Źródło: www.fitness.wp.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.