Choroby, Odkrycia: Modlitwa... czy pomaga?
10-01-2011 08:40
Choroby, Odkrycia: Naukowcy już wiedzą, że modlitwa to coś więcej niżodpowiednio dobrany szereg słów mówiący o wierze.

Dla ofiar przemocy, rozmowa z bliską osobą może być dobrą terapią. Tymczasem naukowcy doszli do wniosku, że jeszcze korzystniejsza może być rozmowa z kimś, kto wydaje się być zupełnie nieosiągalny. Odkryto zdrowotne działanie modlitwy.

"Modlitwa sprawiedliwego może wiele" - możemy przeczytać na kartach Pisma Świętego. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak działanie rozmowy z Bogiem wpływa na człowieka. Po przeprowadzeniu badań wśród 62 kobiet, które były ofiarami przemocy ze strony partnera, doszli do wniosku, że modlitwa może przynosić wiele korzyści w trudnych chwilach. Maltretowane kobiety dzięki modlitwie lepiej radziły sobie z negatywnymi emocjami.

Uczestniczki badań, które przeprowadził Shane Sharp z University of Wisconsin-Madison, były zróżnicowane pod względem wiekowym - od 19 do 72 roku życia. Różniło je też pochodzenie, miejsca zamieszkania i wykształcenie. Łączyło natomiast wspólne wyznanie: większość stanowiły chrześcijanki. Sharp dostrzegł, że modlitwy pomagały ofiarom uwolnić swoje emocje, bez obawy o jakiekolwiek konsekwencje. Uczestniczki badania postrzegały Boga, jako "kochającego rodzica, bądź przyjacielską postać, która ich nie oceniała, ale wybaczała". Nie bały się zatem wyrażać swojej złości podczas modlitwy, bo nie czuły się zagrożone agresywną reakcją, której zwykle doświadczały od swoich partnerów.

Kobiety opisywały modlitwę, jako "miejsce gdzie możesz wyrazić swoje emocje i uspokoić się, choć wokół tego pokoju brak". Autor badania uważa, że doświadczenie to wydaje się nie różnić od rozmowy z bliskim przyjacielem bądź rodzicem. Przypomina społeczną interakcję, tyle, że zamiast fizycznego odbiorcy, towarzyszy nam jego wyobrażenie.

Sharp zwraca jednak uwagę na wiarę, jako bardzo ważny element, który przyczynił się do poprawy stanu psychicznego ofiar przemocy.

"Kobiet te wierzyły, że Bóg jest realny, a to miało wpływ na ich emocje i zachowania. Przez modlitwę uczyły się wybaczać swoim oprawcom i pozbywały się swojej złości"- podsumowuje Sharp.



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.