Gruby kark jest groźny dla serca
15-03-2009 10:45
Im grubszy kark, tym bardziej wzrasta ryzyko chorób serca, m.in. zawału - ostrzegają naukowcy z brytyjskiego Centrum Nauk Klinicznych. Dowodzącą tego pracę przedstawili podczas trwającego właśnie zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Serca.

Zdecydowana większość ekspertów zgadza się dziś, że najgroźniejsza dla zdrowia jest tzw. otyłość brzuszna. Jeżeli obwód w pasie przekracza 94 cm (dla mężczyzn) lub 80 cm (dla kobiet) to znak, że jesteśmy zagrożeni "kłopotami sercowymi" i natychmiast trzeba się wziąć do odchudzania. Zespół kierowany przez prof. Jimmy'ego Bella przekonuje jednak, że równie niebezpieczna jest sytuacja, w której zbyt dużo tłuszczu odłożyło się nam w okolicy karku.







 


Naukowcy z Londynu przeanalizowali dane zebrane od ponad 3,3 tys. mężczyzn i kobiet w wieku, średnio, 51 lat. Skupili się na trzech parametrach: dobrym cholesterolu (HDL) - chroniącym nas przed chorobami układu krążenia oraz złym cholesterolu (LDL) i glukozie, których zbyt wysokie stężenie niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu.

Okazało się, że wraz z dodatkowymi centymetrami obwodu karku poziom dobrego cholesterolu maleje, a poziom glukozy we krwi wzrasta. Co do LDL-u nie stwierdzono, by obwód karku w jakikolwiek sposób na niego wpływał.

- To kolejny dowód na to, że nasze zdrowie w mniejszym stopniu zależy od tego, ile zbędnego tłuszczu nagromadziliśmy w organizmie, a w większym od tego, gdzie dokładnie on trafił - komentuje wyniki uzyskane przez swój zespół prof. Bell.


Źródło: Gazeta Wyborcza

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.