Choroby, Sen: Depresja a światło
25-03-2011 08:11
Choroby, Sen: Udowodniono, że spanie przy świetle może poważnie wpływac na występowaanie depresji

Nawet delikatne światło włączone podczas snu może doprowadzić do depresji – donoszą naukowcy z Ohio State Universityl.

Badania przeprowadzono co prawda na chomikach, ale naukowcy gwarantują, że są one miarodajne. Zwierzęta biorące udział w eksperymencie, przez 8 tygodni wystawione były na działania światła (nie było ono zbyt silne, bowiem miało moc zbliżoną do światła włączonego telewizora).

Samice chomików syberyjskich, które wzięły udział w badaniu, pozbawiono jajników, by wyeliminować możliwość wpływu hormonów na wyniki doświadczenia. Następnie podzielono je na dwie grupy. Pierwsza z nich przebywała przez 16 godzin dziennie w świetle o wartości 150 lumenów, by przez 8 godzin nocy móc spać w zupełnej ciemności. Z kolei druga grupa po identycznym jak pierwsza dniu, nocą była wystawiona na słabsze światło (około 5 lumenów).

Po 8 tygodniach doświadczeń przebadano zwierzęta pod kątem zachowań depresyjnych. Były to takie same badania, jakie firmy farmaceutyczne stosują na zwierzętach, by sprawdzić działanie antydepresantów przeznaczonych dla ludzi.

Na sam koniec przebadano także część mózgu zwaną hipokampem, który odgrywa kluczową rolę w zaburzeniach depresyjnych. Naukowcy nie zauważyli żadnych różnic w obu grupach, jeżeli chodzi o poziomy hormonu stresu – kortyzolu (hipokamp zaś zwykle ulega uszkodzeniu pod wpływem sytuacji stresowych). Wniosek nasuwa się sam: to właśnie światło było stymulatorem wpływającym na zmiany w mózgu.

(M. Mikołajska)



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.