Skasować złe wspomnienia
16-03-2009 08:08
W badaniach na laboratoryjnych myszach wyodrębnili neurony związane z nieprzyjemnymi wspomnieniami. Odkrycie to kolejny krok na drodze do zrozumienia sposobu, w jaki działa pamięć.

Na podstawie badań prowadzonych za pomocą nowoczesnej aparatury (m.in. funkcjonalnego rezonansu magnetycznego) wiemy, że za pamięć odpowiada mała struktura mózgu położona w płacie skroniowym zwana ciałem migdałowatym.

Od dawna było także wiadomo, że w procesie biochemicznym związanym z pamiętaniem bierze udział białko zwane CREB niezbędne do przekazywania bodźców. Część wyspecjalizowanych komórek posiada to białko i to one właśnie maja zdolność przechowywania informacji. Teraz naukowcy skupili wysiłki na zrozumieniu mechanizmu funkcjonowania tego białka.

Zespół naukowców z Kanady, Holandii, Szwajcarii i Niemiec pod kierunkiem Jin-Hee Hana przeprowadził eksperyment, który jest kolejnym etapem na drodze do zrozumienia, czym jest pamięć. Sprawozdanie publikuje w dzisiejszym wydaniu magazyn „Science“ .

Naukowcy poddawali myszy w laboratorium „treningowi“, który polegał na działaniu na zwierzęta dźwiękiem, który wywoływał u gryzoni paniczny strach. Kiedy myszy dobrze zapamiętały lekcję, która wywoływała silne negatywne emocje, badacze przystąpili do kolejnego etapu eksperymentu. Za pomocą toksyny błonicy zniszczyli część mózgu myszy. Zabili neurony bogate w białko CREB w jednej części ciała migdałowatego, konkretnie w jądrze bocznym. To właśnie komórki tam umiejscowione okazały się odpowiedzialne za pamięć koszmaru.

 






Źródło: www.doz.pl
Zdjęcie: www.doz.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.