Choroby, Kobieta: WF
08-04-2011 09:43
Choroby, Kobieta: Wiele nastolatek unika zajęć wychowania fizycznego w szkole, symulując miesiączkę. Do czego to prowadzi?

WF nie należy do ulubionych przedmiotów. Dziewczęta często wymigują się od obecności na sali gimnastycznej miesiączką. Jak podkreśla prof. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, praktyka ta ma negatywny wpływ na ich późniejsze zdrowie.

Do 21-22 roku życia budujemy maksymalną masę kostną. Bardzo ważne jest więc prawidłowe odżywianie (bogata w wapń dieta) - to wiedzą wszyscy. Jednak do prawidłowego rozwoju kości i w efekcie profilaktyki osteoporozy niezbędna jest także odpowiednia aktywność fizyczna.

- Pływanie jest sportem, który sprzyja odchudzaniu, ale nie ma większego znaczenia dla kości. Najbardziej wskazane są: siatkówka, koszykówka, skakanie i bieganie. Jeżeli od 14. roku życia młodzież unika WF-u, a do tego nieprawidłowo się odżywia, osteoporoza staje się realnym zagrożeniem. Dotyczy to szczególnie kobiet - twierdzi prof. Dębski.

Wygodną wymówką dla dziewczyn, które nie chcą się przemęczać na sali gimnastycznej jest miesiączka. Jak podkreśla prof. Dębski, szkolne pielęgniarki zbyt często zwalniają uczennice z zajęć, pozbawiając je w ten sposób zdrowej porcji ruchu.

- Pielęgniarki zamiast podać lek rozkurczowy i przeciwbólowy lub, w przypadku bardzo bolesnych miesiączek, skierować do ginekologa, zwalniają dziewczęta z WF-u. Tempo utraty masy kostnej jest w miarę stałe, u kobiet ulega przyspieszeniu po menopauzie, ale wszystko zależy od tego, z jakiego pułapu startuje. Dlatego warto w młodości budować swoją masę kostną i nie unikać sali gimnastycznej - tłumaczy profesor Dębski.

- Jeżeli ktoś w wieku lat 14 zrezygnuje z wysiłku fizycznego, potem niechętnie będzie do niego wracał. Najgorszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie ćwiczeń w późnym wieku - przy takiej dyskordynacji ruchowej bardzo łatwo o złamanie. Od dziecka trzeba zaszczepiać przyzwyczajenie do wysiłku fizycznego. Dla jednych to może być tenis, dla innych ping-pong czy choćby modny ostatnio nordic walking. Ale to trzeba robić systematycznie. W wieku 50 lat nie nadrobimy już zaległości - dodaje lekarz.

Warto podkreślić, że ruch pozytywnie wpływa na cykl menstruacyjny. Sporty ekstremalne, jak np. maraton czy podnoszenie ciężarów, zaburza cykl miesiączkowy, ale typowa aktywność fizyczna może spowodować, że ból podczas okresu jest mniejszy. Sport jest więc sprzymierzeńcem kobiet - twierdzi prof. Dębski.

(M. Mikołajska)

Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.