Choroba, Seks: Antykoncepcja nastolatków
13-05-2011 08:44
Choroba, Seks: Okazuje się, że nastolatki dużo wiedzą o seksie i szybko zaczynają współżycie ale z antykoncepcją jest już inaczej.

Prawie połowa osiemnastolatków inicjację seksualną ma już za sobą (49,9 proc. chłopców i 47,3 proc. dziewcząt); wczesnej inicjacji nie towarzyszy jednak powszechne stosowanie antykoncepcji – podkreślali uczestnicy debaty "Zbyt młodzi rodzice".

Debata, która odbyła się we wtorek w Warszawie, zainaugurowała kolejną, czwartą już edycję Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa "Kiedy 1+1=3". Towarzyszyła jej premiera książki pod redakcją prof. Zbigniewa Izdebskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego "(Zbyt) młodzi rodzice", będącej opracowaniem badań przeprowadzanych w ramach kampanii, dotyczących sytuacji młodych rodziców i dziadków.

Prof. Izdebski zwracał uwagę, że wiek inicjacji seksualnej się obniża: blisko połowa osiemnastolatków ma już pierwsze doświadczenia seksualne za sobą, przy czym aż 19,4 proc. chłopców i 13,9 proc. dziewcząt w tej grupie wiekowej takie doświadczenie miało już przed ukończeniem 15 lat. Jak dodał, choć miłość jest najbardziej pożądanym motywem współżycia, ponad 40 proc. badanych nastolatków akceptuje seks z osobą, której się nie kocha. Inicjacji seksualnej często towarzyszą środki zmieniające świadomość, często są też czynnikiem ją przyspieszającym.

Problemem, który zwiększa ryzyko nieplanowanej ciąży, jest też niewystarczająca wiedza na temat seksualności i brak edukacji na ten temat w szkołach. Jak przekonywał dr Krzysztof Wąż z Uniwersytetu Zielonogórskiego, jeden z autorów publikacji, rodzice nie są najlepszymi partnerami do rozmów na ten temat, w szkołach nie ma rzetelnej edukacji seksualnej, a normy Kościoła są coraz trudniejsze do stosowania we współczesnym świecie. To wszystko sprawia, że głównym źródłem wiedzy na temat seksualności stają się kultura masowa i media.

Prof. Magdalena Środa z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślała, że ignorancja w kwestiach dotyczących seksualności jest najpoważniejszym problemem w Polsce, zarówno jeśli chodzi o wiedzę, jak i określone wartości. - Rodzina może być źródłem socjalizacji, ale nie przekaźnikiem wiedzy. Rodzice woleliby, żeby dzieci jak najdłużej pozostały dziećmi, więc nie podejmują tych tematów, a dzieci też nie lubią z nimi o tym rozmawiać, bo wolą sobie nie wyobrażać, że ich rodzice też "to robią" - mówiła.

Aleksandra Józefowska z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton, która m.in. prowadzi telefon zaufania dla młodzieży, wskazywała, że duży wpływ na postawy młodych ludzi ma pornografia - dziewczęta przyjmują rolę obiektów seksualnych, traktują się przedmiotowo, sprawiają wrażenie, że są gotowe na wszystko, ale brakuje im asertywności, więc często godzą się na to, na co nie mają ochoty. W coraz większym stopniu brak asertywności to również problem chłopców. Zwróciła uwagę, że młodzież zna wymyślne techniki seksualne, ale brakuje jej podstawowej wiedzy na temat własnego ciała i fizjologii.

Jak pokazały badania przeprowadzone w ramach kampanii "Kiedy 1+1=3", młodociani rodzice przyznają, że ich wiedza na temat życia seksualnego i środków antykoncepcyjnych była niewystarczająca. Zdaniem zarówno młodocianych rodziców, jak i młodych dziadków lekcje wychowania seksualnego są traktowane mało poważnie i poświęca się im zbyt mało czasu: niewiele mówi się o antykoncepcji i konsekwencjach wczesnego rozpoczęcia współżycia seksualnego.

Małgorzata Szybalska z Ministerstwa Edukacji Narodowej podkreśliła, że rodzice mogą odegrać istotną rolę w tym, jak realizowane są lekcje wychowania do życia w rodzinie w szkołach: nie powinni zwalniać dzieci z tych zajęć, powinni natomiast domagać się spotkań, na których prezentowane są program i podręczniki (dyrektor ma obowiązek je organizować) i aktywnie wpływać na jakość zajęć.

Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa "Kiedy 1+1=3", której patronują Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Towarzystwo Rozwoju Rodziny, ma promować odpowiedzialne zachowania seksualne, wiedzę antykoncepcyjną oraz świadome planowanie rodziny. Od 2008 r. w ramach kampanii prowadzone są akcje świadomościowe, które odbywają się w pięciu miastach Polski podczas tzw. Miesiąca Świadomego Rodzicielstwa uwzględniającego w kalendarzu Dzień Matki, Dzień Dziecka oraz Dzień Ojca. W tym roku akcje edukacyjne planowane są w Zamościu, Szczecinie, Płocku, Krakowie i Warszawie. Podczas akcji młodzież może m.in. skorzystać z bezpłatnych konsultacji u ginekologów lub edukatorów seksualnych. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.swiadomerodzicielstwo.com.



Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.