Choroby, Zdrowie: Bieganie do tyłu
27-05-2011 08:39
Choroby, Zdrowie: Jak pogodzić korzystny wpływ ruchu na człowieka z kontuzją jaką się nabawił? Rozwiązaniem jest bieganie do tyłu.

To zabrzmi niewiarygodnie, ale bieganie do tyłu pozwala spalić więcej kalorii i chroni stawy. - To dopiero początek listy korzyści - zapewniają entuzjaści tego typu aktywności.

Ich zdaniem bieganie do tyłu chroni przed uszkodzeniami wywołanymi regularnym joggingiem, co przyczynia się do ochrony stawów. Dodatkowo trening taki pomaga w osiągnięciu równowagi i podniesieniu koncentracji (o czym już kilka tysięcy lat temu przekonywali Chińczycy, którzy zapoczątkowali ten sposób trenowania).

Moda na bieganie do tyłu zyskała na popularności w latach 70., kiedy to lekarze sportowi zalecali tę aktywność kontuzjowanym atletom. Od tamtej pory bieganie do tyłu stało się elementem treningu w takich dyscyplinach sportowych jak boks, czy hokej. Fizykoterapeuci zaakceptowali tę formę ćwiczeń, gdyż redukuje ona obciążenie stawów. Jest szczególnie zalecany w rehabilitacji stawu kolanowego i pleców.

Badania przeprowadzone na amerykańskim University of Oregon wskazują, że biegający tyłem, w przeciwieństwie do tradycyjnych biegaczy, potrzebują zaledwie 80 proc. szybkości, aby osiągnąć takie same korzyści z treningu. Skuteczność tego nietypowego eksperymentu potwierdziły również eksperymenty przeprowadzone na akademii South Africa's Stellenbosch University.

- Ponieważ od podłoża odbijamy się przednią częścią stopy, czyli zachowujemy prawidłową technikę jej stawiania: palce-pięta, unikamy garbienia się i jesteśmy zmuszeni zachować właściwą postawę - wyjaśnia James Bamber, organizator wyścigów do tyłu w Wielkiej Brytanii. - Udowodniono, że taki trening poprawia koordynację, a także szybkość reakcji - dodaje.

Według jego zapewnień 100 kroków do tyłu daje takie same korzyści jak 1 tys. kroków do przodu. Zanim zaczniemy biegać do tyłu warto nauczyć się chodzić do tyłu, a następnie systematycznie zwiększać prędkość, z jaką się poruszamy.

(M. Mikołajska)

Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.