Choroby, Kobieta: Ból po stosunku
02-06-2011 10:30
Choroby, Kobieta: Ból po stosunku może spowodowany być zbyt silnym i intensywnym współżyciem lub objawem poważnej choroby.

Zauważyłaś, że podczas lub 24-48 godzin po zbliżeniu seksualnym odczuwasz ostry, przeszywający, kłujący lub intensywny ból w podbrzuszu? Obserwuj siebie, nie warto cierpieć. Jeśli ten problem się powtarza, porozmawiaj o nim z ginekologiem. Ból podczas współżycia (tzw. dyspareunia) może być objawem endometriozy.

- Bolesne stosunki seksualne to problem, z którym często borykają się kobiety z endometriozą – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog, Prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny – Niektóre kobiety doświadczają bólu w każdej pozycji, podczas gdy inne tylko w trakcie głębokiej penetracji. Ból może występować w określonych dniach, zazwyczaj w okolicach miesiączki, ale zdarza się, że bywa odczuwalny znacznie dłużej.

Endometrioza to choroba w przebiegu której dochodzi do rozwoju błony śluzowej macicy (endometrium) w nieprawidłowej lokalizacji. Prawidłowe endometrium wyściela jamę macicy, narasta i złuszcza się w trakcie cyklu miesiączkowego. Przy endometriozie, komórki endometrium tworzą wszczepy poza macicą, najczęściej wewnątrz jamy otrzewnej, obejmując: jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną powierzchnię macicy, otrzewną miednicy mniejszej, jelita, pęcherz moczowy. Bolesne stosunki są zazwyczaj związane z obecnością zmian chorobowych w pobliżu ścian pochwy.

Kobieta, która odczuwa ból, ma problem z osiągnięciem orgazmu i czerpaniem radości z seksu. Ból podczas stosunku oprócz dyskomfortu fizycznego, może także negatywnie wpływać na relacje z partnerem. Może on nie rozumieć przyczyn unikania współżycia lub czuć zawód z powodu braku satysfakcji u partnerki. Dlatego ważne, by podjąć rozmowę z partnerem, szczerze opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach i wspólnie ustalić najlepsze rozwiązania (np. czas i pozycje), dzięki którym ból jest najmniej odczuwalny.

Endometrioza to przewlekła choroba, która może znacznie obniżać jakość życia. Szacuje się, że na endometriozę cierpi blisko 200 milionów kobiet na świecie – co 10 kobieta może być dotknięta tym schorzeniem.

(M. Mikołajska)

Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.