Choroby, Alergia: Koty i psy
24-06-2011 08:50
Choroby, Alergia: Koty i psy, w opinii wiekszosci alergików to nic dobrego ale jest na prawde?

Według amerykańskiej uczonej, codzienny kontakt z kotami w tym okresie o połowę zmniejszał ryzyko alergii w późniejszym życiu zarówno u chłopców, jak i dziewcząt. Z kolei psy w domu o połowę obniżały groźbę powstania nadwrażliwości u chłopców. Jedynie u dziewczynek wychowujących się z psem lub kotem zauważono nieco większe narażenie na uczulenia.

Prof. Tolly Epstein, immunolog University of Cincinnati, twierdzi, że przeprowadzone w Detroit badania zostały dobrze zaprojektowane. - Nie odpowiadają jeszcze na wszystkie pytania, ale dają wiele cennych odkryć - podkreśla amerykański specjalista, który nie uczestniczył w tych badaniach.

Wyniki dotychczasowych obserwacji na ten temat były sprzeczne. O ile jedne sugerowały, że stały kontakt ze zwierzętami jest korzystny dla dzieci, to inne temu zaprzeczały. Prof. Epstein opublikował w 2010 r. własne badania, które wykazały, że dzieci wychowywane z psami od najmłodszych lat są mniej narażone na alergie.

W 2002 r. na łamach "The Journal of the American Medical Association" ukazało się badanie sugerujące, że dzieci, które miały kontakt z jednym lub dwoma psami oraz kotem były w późniejszym życiu mniej podatne na uczulenia, zarówno na sierść psa i kota, jak i na roztocza kurzu domowego oraz ambrozję.

"MyHealthNewsDaily" powołuje się na badania, które wykazały, że kontakt ze zwierzętami może być korzystny szczególnie dla dzieci, które urodziły się po cesarskim cięciu. Psy zmniejszają u nich ryzyko uczulenia na sierść czworonogów o jedną trzecią, a koty - nawet o 70 proc. Jedna z hipotez wyjaśnia, że dzieci, które nie rodzą się w sposób naturalny, mają mniejszy kontakt z florą bakteryjną kanału rodnego i mogą to nadrobić poprzez kontakt ze zwierzętami.

Czy warto zatem trzymać zwierzęta w domu? Prof. Epstein twierdzi, że choć niektóre badania temu zaprzeczają, to nie ma powodów, by z nich rezygnować z powodu ryzyka alergii. Podkreśla, że coraz więcej jest obserwacji wykazujących, że kontakt z psami we wczesnym okresie życia może działać ochronnie. Ale przyznaje, że potrzebne są dalsze badania, które to jednoznacznie potwierdzą.

(M. Mikołajska)

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.